Най-после оптимизъм: Вирусът си отива - засега

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:06 / 05.02.2022
7172
"Надежда и светлина има – вижда се краят на петата вълна на коронавируса“, каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести Ива Христова в "Тази събота“.

По думите ѝ се наблюдава намаление на случаите на 14-дневна база на 100 хиляди души население.

"Около месец трябва – до към края на февруари, за да спаднат стойностите под 500 на 100 хил. на 14-дневна база. Това означава под 2000 нови случая на ден“, коментира тя.

Тя уточни, че не се очаква новият подвариант на "Омикрон“ да промени тази картина. "Вирусът мутира, "Делта“ имаше над 200 подварианта. Този вариант на "Омикрон“ е по-заразен и по-лесно се предава“, каза Христова. Наличните ваксини и бустерни дози обаче ни предпазват от тежко протичане на заболяването.

"От април вълната ще е изчезнала. Очакваме месеци наред спокойствие, особено със затоплянето на времето, случаите ще останат в ниско ниво. Въпросът е какво ще стане наесен“, каза Христова.

Въпреки това тя е категорична, че пандемията върви към затихване и превръщане в отделни ендемични гнезда на болестта.

По друга тема, Ива Христова коментира споразумение на НЦЗПБ със Сухопътните сили на Съединените щати, за което се появиха спекулации онлайн, че ще включва експериментална част. Тя категорично отрече твърденията и заяви, че става въпрос за споразумение за надзор на заразните болести, за финансиране и закупуване на апаратура и тестове.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17214):
22.04.2025 Днес става на 56: Била е секретарка и продавачка на лекарства и коли
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
Още новини от Национални новини:
Politico: Никола Минчев е разследван за корупционния скандал с Hu...
Инцидент с работник във военния завод "Арсенал"
МО: Без паника, ако видите военна техника по пътищата!
Шефът на БНБ изтъкна пет ползи от приемането на еврото
АПИ съобщи добрата новина за шофьорите по АМ "Тракия"
АПИ предприе спешни действия за трайното укрепване на пропадналия...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).