Костов подписал скъпия ток 4 дни преди изборите

6533
43

Четири дни преди парламентарните избори през 2001 г. са били подписани договорите, по силата на които до 2027 г. НЕК трябва да изкупува скъпия ток от двете чужди централи - ТЕЦ "AES Гълъбово" (Марица-изток 1) и ТЕЦ "Контур Глобъл Марица-изток 3". Контрактите са били парафирани на 13 юни 2001 г. в присъствието на Иван Костов. Като ден това е било сряда, а изборите са били в неделя. Това съобщи на извънреден брифинг вчера министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев
Той беше свикан заради обвиненията от страна на лидера на ДСБ за скока на цената на тока от 1 юли. На него присъства и шефът на енергийния холдинг Михаил Андонов. Цената, по която НЕК изкупува тока, произведен от двете централи, е за над 120 лв. на мвтч. За сравнение цената на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" е около 62 лв. Договорите са били сключени за срок от 15 г., считано от датата на пускане на двете централи в експлоатация. Това означава, че ТЕЦ "AES Гълъбово" ще получава тази цена до 2027 г., а "Контур Глобал Марица-изток 3" - до 2024 г. 
Според икономическия министър в момента Иван Костов търси най-различни аргументи за това защо е поскъпнал токът само и само да не се говори за въпросните дългосрочни договори.



Източник: в. "Монитор"
Виж коментарите (43)
Още новини от Национални новини:
Край на задължителния безплатен период: Водещи банки променят усл...
Черните мазутни топчета по Черноморието: Институциите обявиха отк...
Таксиджиите искат да им разрешат движение в бус лентите
Камион премина през мантинелата и връхлетя в насрещното на АМ "Ст...
Сълзи, свещи и много цветя на стадиона на "Славия" в памет на две...
Без спукана гума и заспиване: Окръжна прокуратура-Ямбол иска пост...


Виж още: