Иван Гешев: България е положителен модел на толерантност

2029

България е положителен модел на толерантност във времена, в които се наблюдава възраждане на на десните движения, на антисемитизма, на омразата на основа пол, раса, религия. Това заяви Главният прокурор Иван Гешев на откриването на международната конференция STOP HATE SPEECH ("Да спрем езика на омразата“), организирана от Прокуратурата на Република България и Европейската еврейска асоциация, предаде специалният пратеник на ИА "Фокус“ Иван Христов.

В разпространеното по-рано прессъобщение бе отбелязано, че събитието е първото по рода си в България от подобен мащаб. В него участват главни и върховни прокурори от страни от Европейския съюз и региона, висши духовници от различни вероизповедания, представители на държавни институции, неправителствени организации, академичните среди, правозащитници, както и граждански активисти. Основната цел на конференцията е да създаде платформа за обмен на опит и добри практики, които да спомогнат за ефективно и навременно противодействие на ксенофобски, антисемитски и дискраминационни прояви, както и към подбуждане и извършване на престъпления от омраза, се пояснява в изявлението.

С приветствие към участниците ще се обърнат вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова; служебният министър на правосъдието Крум Зарков; главният прокурор Иван Гешев; както и равин Менахем Марголин, председател на Европейската еврейска асоциация.

По покана на Гешев в Международната конференция участват главните прокурори на Румъния, Литва, Словения, заместник главните прокурори на Сърбия, Албания, ръководителят на прокуратурата на Одеска област - Украйна, върховни прокурори от Словакия, Чешката република, Германия, Латвия и Естония, представители на Евроджъст и Съвета на Европа.

Гости на събитието са също епископ Поликарп, викарий на негово светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, Александър Мошев, представител на Апостолическия нунций у нас, главният мюфтия Мустафа Хаджи. За форума в София пристига главният равин на Нидерландия Бенямин Якоб.

В рамките на двудневната конференция в дискусиите ще се включат представители на Българския хелзински комитет, Фондация "Билитис“, активисти за правата на ЛГБТИ общността, Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе“, представители на академичната общност и изпълнителната власт.

Програмата на събитието е разпределена в три тематични панела:

I. Противодействие на престъпленията против вероизповеданията

II. Защита правата и свободите на гражданите – върховенство на правото – път към гарантиране на фундаменталните права на човека

III. Престъпления по дискриминационни мотиви – необходимостта от мерки, гарантиращи правата на представителите на малцинствените групи.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Църковен празник е: Какво не се прави на 22 юни
240 минути чакане за 40 километра, рекордни тапи към Гърция
Панделиева: Все повече туристи започват да отказват да се връщат ...
НИМХ: Температурите няма да паднат скоро
Български автомобил падна в морето на пристанище край Кавала
Витанов: Финансовото състояние на държавата е значително по-тежко...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).