Инспекцията по труда очаква сигнали от работещи за нерегламентирани удръжки

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
11:04 / 25.04.2016
3458
Във връзка с разпространена от медии информация за работодатели, които удържат суми от възнагражденията на своите работници и служители като гаранция, че те няма да напуснат изненадващо, без едномесечно предизвестие, ИА ГИТ напомня, че законодателството не позволява да се извършват подобни удръжки.

Според публикациите, практиката е въведена от работодатели в ресторантьорството, но в нея липсват конкретни данни, на базата на които да бъде извършена проверка. ИА ГИТ се обръща към потърпевшите да подават сигнали в териториалните поделения на Агенцията по месторабота, за да бъде осъществен контрол, в рамките на правомощията на инспекторите по труда.

Важно е сигналите да бъдат подавани от лица, които все още са в трудови правоотношения с некоректния работодател. Според трайно установената съдебна практика, споровете след прекратяване на трудовия договор са от гражданскоправен характер и могат да бъдат решавани само по съдебен ред. За работниците и служителите производството по трудови дела е безплатно. Те не заплащат държавни такси и разноски, дори и искът им да бъде отхвърлен.

Инспекторите по труда контролират спазването само на договорените писмено в трудовия договор условия. Те не могат да окажат съдействие на работещите във връзка с устни договорки, най-често за изплащане на част от възнаграждението "под масата", без отразяването им в договора.

За практиката с удържане от възнагражденията на работниците и служителите ИА ГИТ беше информирана и от КНСБ. От синдиката поемат ангажимент да призоват пострадали от подобни нарушения работници и служители да подават сигнали в Инспекцията по установения от закона ред.

Сигнали в ИА ГИТ могат да се подават на място в дирекциите "Инспекция по труда", на горещия телефон 0700 17 670, през специалната форма на интернет страницата на Агенцията, както и по имейлите, публикувани на сайта, в рубриката "Контакти".


Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Производители се оплакаха: Борсите са затрупани с домати от Албан...
Погребаха Магдалена в черен ковчег
АББ: Банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в ...
И лекарите заплашват с ефективна стачка
Въпрос в мрежата: Тази маркировка от третокласник ли е рисувана?
След поредната агресия на "локалите": Задържаха младежите, извърш...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).