Голяма Богородица e!

12979
1

Православната църква отбелязва днес един от 12-те големи християнски празника - Успение Богородично. Това е денят, в който Божията майка напуска земния живот и отива при сина си. Молебенът днес е специално за здраве, утеха, спасение и благополучие на пострадалите в районите, сполетени от водната стихия при последните наводнения.Празникът е известен като Голяма Богородица, почитана като покровителка на майчинството, жените и семейното огнище. 

Според Светото писание по време на успението край смъртния одър на Божията майка са присъствали всички останали живи апостоли, като единствено апостол Тома закъснял с 3 дни. Когато той поискал да се преклони пред тялото й, се установило, че в пещерата, където Богородица е погребана, е останала само погребалната ѝ плащеница.

На днешния празник се раздават предварително осветени от първите плодове за сезона - грозде, дини, както и обредни хлябове за здраве и за "Бог да прости умрелите". 15 август е празник и на градовете Варна, Несебър, Стражица.

Имен ден празнуват всички с имената: Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав, Преслава, Деспина.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
НИМХ: Застудяване и неприятен уикенд
Край на имотния бум: Експерт каза защо 2026-а ще е годината на го...
Българин на крачка от световен рекорд на Гинес
Стенопис "заплака" със сълзи от елей по време на литургия в Април...
Петър Витанов разби клишето: Радев не е Орбан!
Ерата на 19 евро до Европа свърши, Wizz и Ryanair вдигат цените


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).