Руският газов гигант "Газпром" е върнал в края на 2014 година около 1 милиард долара на европейските си партньори Eni, EDF и Wintershall във връзка с газопровода "Южен поток". Това става ясно от отчет на руския холдинг. Общо компанията е изплатила 56.12 милиарда рубли, което е около 1 милиард долара по курса в края на 2014 година. Сделката е съобщена още в края на миналата година, но без да се разкрива точната сума. Тогава Москва обяви, че прекратява проекта "Южен поток".
На италианската компания ENI руският холдинг е върнал 22,4 милиарда рубли за 20% от дяла в South Stream Transport BV, а на френската EDF и германската Wintershall, които имат по 15% дял в проекта, по 16,8 милиарда рубли.
Трите компании са партньори на "Газпром" в South Stream Transport BV. Те трябваше да изградят газопровода по дъното на Черно море от Русия до България.
Според агенция Интерфакс, която се позовава на източници, "Газпром" не е бил задължен да изкупи дяловете, обаче предприе тази стъпка с цел да запази контракта South Stream Transport за изграждане на тръби с италианската компания Saipem, която има съответните разрешителни от италианските власти. Тръбите за строителството, по информация на агенцията, вече са изградени и в момента се намират на българското пристанище Варна.








Ганчев
на 31.03.2015 г.
Газпром върна парите, ама бг служителите на "Южен поток" продължават да работят ивзимат големи заплати!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!