Фалшиво лекарство плъзна на пазара

4186

Фалшивите лекарства за диабет са в обращение от 2022 г. насам, което създава проблем, който засяга всички региони на света, предупреди Световната здравна организация (СЗО) в изявление, предаде ДПА.

Здравният орган се позова на констатации във Великобритания, САЩ и Бразилия от октомври 2023 г. насам.

Става въпрос за Ozempic, лекарство, съдържащо активната съставка семаглутид, което е одобрено и в ЕС за лечение на диабет тип 2, предаде БТА.

Фалшивата версия изглежда идентична с истинското лекарство. Тъй като продуктът потиска и апетита, той все по-често се предписва за отслабване. 

Но фалшивите лекарства може да не съдържат необходимото количество активни съставки и поради това да доведат до неконтролиране на захарта при диабетиците, заяви СЗО, като добави, че те може да съдържат и други активни съставки, които представляват риск за здравето.

СЗО призова лекарите, фармацевтите, регулаторните органи и обществеността да бъдат бдителни. 

Хората трябва да купуват лекарства само по лекарско предписание от аптеките, а не онлайн, заявиха от СЗО.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Как лъскавите опаковки ни подвеждат за качеството на храната?
Експерт: Празните имоти са най-вредни, те трябва да бъдат облаган...
Стотици неграмотни джигити с "книжки от интернет" въртят волана п...
Собственикът на фирмата, глобена заради масло без мляко: Не знаех...
Шофьорът на ТИР-а от тежката катастрофа на "Тракия" с две загинал...
Експерт: Прогресивният данък може да изкара на пазара хиляди праз...


Виж още: