Фалшиви частни съдебни изпълнители тормозят длъжници в цялата страна

5040
6

Фалшиви частни съдебни изпълнители тормозят длъжници в цялата страна, тенденцията зачести и придоби застрашителни размери, съобщиха от Камарата на частните съдебни изпълнители. Жертви на терора са хора, които наистина имат неплатени сметки, но са подложени на унижение и заплахи.

"Проблемът се наблюдава от година и половина и става все по-тревожен. Десетки хора звънят в Камарата и описват по един и същи начин методите на измама. Те получават телефонни обаждания от хора, които се представят за частни съдебни изпълнители или за техни служители. Тези мними частни съдебни изпълнители посочват несъществуващи регистрационни номера, имена и адреси на кантори, а всъщност са работници във фирми за събиране на дългове.

Методите им за оказване на психически тормоз на длъжниците са заплахи, квалификации и нецензурни думи", обясни административният секретар на Камарата на частните съдебни изпълнители Анелия Главанова.

Най-много сигнали в Камарата идвали от София, Хасково, Варна и Шумен. Някои от пострадалите от рекета се оплаквали, че ги тормозят за неплатени дългове от 10,15 или 20 лв. Задълженията им били към ВиК, Топлофикация, електроразпределителните компании или мобилните оператори.

До момента сигналите са само устни, по телефона, от разтревожени, но съобразителни хора и затова не може да се каже с точност колко са пострадалите от измамата. "Тези, които ни се обаждат, са преценили, че има нещо смущаващо в комуникацията с "частен съдебен изпълнител или негов служител". Поради което ни звънят, за да поискат потвърждение от Камарата на ЧСИ за достоверността на получената по телефона информация. За съжаление досега нямаме писмени сигнали от пострадали граждани, които да ни дадат законно основание да сезираме органите на реда и прокуратурата", казват от камарата.

Оттам напомнят, че частните съдебни изпълнители, на които държавата е възложила принудително изпълнение на частни и публични вземания, не се обаждат по телефона на длъжниците. Те работят само с писмени документи, по стриктни правила и процедури, подробно разписани в Гражданско-процесуалния кодекс.

"Искаме да предупредим максимално голям брой хора да бъдат нащрек - да са особено внимателни и недоверчиви, ако получат телефонно обаждане със заплахи, независимо кой какво обяснява и за какъв се представя. Оказването на психически тормоз на длъжници е подсъдно деяние, ако бъде доказано. Камарата на частните съдебни изпълнители категорично декларира, че няма нищо общо с фирмите за събиране на дългове и с методите, които някои от тях използват", съобщават от камарата.



Източник: в. "Монитор"
Виж коментарите (6)
Още новини от Национални новини:
9 май е дата на поражение, а не на триумф за България
Разместване при най-големите банки след приемането на еврото в Бъ...
Американско семейство: В САЩ едва свързвахме двата края, в Българ...
Ангел Кунчев: Ще хвърлим тонове отрови в природата с нищожен ефек...
Боби Борисов: Спирам със салатите по заведенията, за няколко лист...
Румен Радев раздаде първите задачи на министрите си още днес


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).