Цената за буркан мед достига до рекордна сума

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:24 / 16.10.2023
68966
Рекордно висока цена на българския мед тази година. Заради залежала продукция и големи количества вносен мед от Украйна, производители прогнозират цена от над 20 лева за буркан мед.

Пчелари от Югозападна България отчитат висок добив на мед тази година.

"Към 10, 15, 20 кг от пчелни семейства. Даже и втори път от някои семейства извадих", каза Венета Ифандиева – член на УС на "Обединени пчелари“, по БНТ.

"Задоволено е положението. Складовете са пълни, помещенията са пълни. Чакат само реализация", коментира Георги Петков – производител.

Въпреки голямото количество български мед по складовете тази година е възможно цената за буркан да стигне рекордната сума от 22 лева.

"Малко е по-скъпо, но понеже и захарта, и лекарствата, които докторът ни дава, те се повишиха. А трябва да ги третираме, ако не ги третираме, те умират", каза Венета Ифандиева.

"Цената варира от минимална цена 10-12 до към 18-20. Това е реалната цена - около 20 лева. Трябва да се отчете и много, че в природата има разнообразен мед. Много видове мед и не може да се сложи под общ знаменател", посочи Петков.

Според пчеларски организации, до момента у нас е внесен над 650 000 килограма мед от Украйна. Съмняват се, че този мед се изкупува и препродава на българския пазар.

"Големите производители, които имат по 1000-2000 пчелни семейства, те го изкупуват и разбирате за какво става въпрос. Качественият мед има 200 вида вещества. Отделно прополисът е най-хубавият антибиотик, който го има на света", коментира Венета Ифандиева.

Производителите са категорични, че трябва да се засили контролът по качеството на меда, които стига до крайния потребител, защото освен на завишена цена, често се продава и мед, който не отговаря на здравните изисквания.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е 50 лева за килограм...
Петър Дафинкичев: Не може да се живее с 620 лева
Кой колко взима в България?
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).