Проектът на рамково споразумение за инвестиции между България и Катар беше одобрен на днешното правителствено заседание. С него двете страни се договарят да насърчават инвестициите на парични потоци помежду им, да инвестират в проекти, заедно и поотделно, да подпомагат инвестициите на институции и компании от разнообразни икономически, търговски, селскостопански и индустриални сектори. Двете страни се съгласяват да осъществят инвестиционни проекти с първоначален размер от 100 млн. евро. Срокът на споразумението е една година.
Одобрени бяха и проектите на меморандуми за разбирателство за сътрудничество в областта на инвестициите с юридически лица от Катар - с "Катари диар" за сътрудничество в областта на инвестиции в недвижимите имоти и с държавното дружество "Катара Хоспиталити" - в областта на туризма и хотелиерството.
Одобрен беше и проект на меморандум за разбирателство между правителството на България и правителството на Катар, представлявано от Qatar Mining Company. Документът създава възможности за интензифициране на отношенията чрез реализиране на съвместни стратегически бизнес проекти в минния отрасъл на територията на България.
С меморандума България предоставя на Qatar Mining Company право за извършване на финансови, правни, технически, търговски и всички други необходими проучвания с цел катарската държавна компания да оцени приложимостта и годността на предложените проекти за инвестиции в минното ни дело. По този начин ще се създадат реални предпоставки за привличане на катарски инвестиции в България.
Кабинетът одобри и проект на междуправителствена спогодба за сътрудничество в областта на културата между България и Катар. Проектът регламентира възможностите за сътрудничество в музейното и библиотечно дело, театъра, изобразителното изкуство, фотографията, уточнява ангажиментите на двете страни по повод провеждането на съответните културни инициативи.
Приет беше също двустранен междуправителствен меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на здравеопазването. То ще се осъществява в областта на здравното законодателство, първичната медицинска помощ, качеството и стандартите в здравеопазването, здравните информационни системи, биомедицинските изследвания. Двете страни ще насърчават съвместните изследвания, обмена на медицинска информация и медицински специалисти, провеждането на семинари, работни срещи и конференции.
Очаква се документите да бъдат подписани на 17 май 2012 г. в рамките на официалното посещение в България на министър-председателя на Катар шейх Хамад бин Джасем ал Тани.








Анонимен
на 15.05.2012 г.
Оп 07 ще е новият проект,в който се залага на традиционно добрите връзки между България и Катар.Според източници амбициозното управление на ГЕРБ ще разчита не само на 100 милиона евро за изграждане на енергийно,транспортно и и икономическо сътрудничество ,но Оман допълнително е готов да финансира магистралата от Русе през тунел под Шипка,до Свиленград.Като се прибави и заинтересоваността на Турция ,не случайно Ердоган "идва на крака " в България, а това е признак за високата оценка ,която нашата югоизточна съседка дава на амбициозната правителствена програма.
Анонимен
на 15.05.2012 г.
Адмирации за правителството ,което търси нови големи инвеститори ,а това означава и ангажиране на работна ръка и намаляване на безработицата. На 18-ти май ,съвместно с турския министър-председател -Ердоган ,в Евксиноград ще се проведе тристанна среща и ще се обмисля магистрална връзка - Русе -Свиленград-
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!