"Биволско сирене" без нито грам биволско мляко е засечено на българския пазар

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (4)
18:53 / 21.09.2023
5097
"Биволско сирене" без нито грам биволско мляко е засечено на българския пазар. "Находката" е на "Сдружение за достъпна и качествена храна", което поръча тест на родни марки сирене и кашкавал в акредитирана международна лаборатория.

Проверени са 10 вида български овче сирене и кашкавал, а резултатите показват, че само един вид от тестваните най-скъпи и популярни продукти от този тип са приготвени само от овче мляко, съобщиха от сдружението.

Останалите, освен овче мляко, съдържат и до 50% краве мляко и практически са смес, а са обявени за овче сирене. Изследването е част от програма за граждански контрол върху хранителните продукти.

"Тази, за съжаление, очевидно широко разпространена практика сред българските производители на сирена, не само ощетява потребителите, които плащат по-високата цена. Тя е опасна, тъй като въвежда в заблуждение хора, които купуват "овче сирене“ по здравословни причини, а не единствено заради вкусовите качества на продукта“, каза Андрей Велчев, председател на управителния съвет на сдружението.

От там припомнят, че е забранено наличието на суровини и съставки, които не са изрично упоменати в етикета на продукта.

Виж коментарите (4)
Още новини от Национални новини:
КНСБ: Където има колективен договор, заплатата е с 14% повече
На пазара се появиха първите череши, цената е 50 лева за килограм...
Петър Дафинкичев: Не може да се живее с 620 лева
Кой колко взима в България?
Видеокадри са запечатали последните часове от живота на Магдалена...
Служители на БЧК са загиналите в катастрофата край Монтана


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).