Учениците от община Неделино с най-високите резултати по български език след 7 клас, а в Сърница - по математика

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
15:09 / 23.09.2023
1863
Голяма разлика в резултатите на учениците по български език и математика, показват данните от тазгодишното външно оценяване след седми клас, анализират в свое проучване от Института за пазарна икономика. 

Средната разлика е в полза на българския език и е 19,7 точки спрямо математиката. 

Общинските данни са агрегирани въз основа на публикуваните в портала за отворени данни средни стойности на ниво училище. Средният брой точки за всяка община е равен на средния резултат на училищата в нея, претеглен с броя на явилите се ученици на всеки от изпитите. При прегледа на данните трябва да се има предвид, че колкото по-малък е броят явили се ученици, толкова е по-голяма вероятността средният резултат в конкретната община да варира значително от година на година, и е възможно сред водещите да се нареди малка община, където са се явили няколко добре подготвени ученици. Обратно – големите общини, където ежегодно се явяват голям брой ученици в общия случай запазват относително постоянни резултати.

За поредна година на първо място на оценяването по български език и литература се нарежда община Неделино, със 75 точки от възможни 100 при явили се 40 ученици, а този път на второ място излиза Бобошево, със 74 точки, но с едва 9 ученика. В топ 10 влизат още няколко общини на територията на област Смолян, които традиционно се представят добре на външните оценявания и зрелостните изпити – Златоград, Баните, областният център Смолян. Сред водещите общини са и няколко големи областни центъра – Варна (68 точки) леко изпреварва Столична община (67 точки) тази година, а с висок резултат са и Благоевград, Бургас и Велико Търново. С под 10 точки са две общини – Грамада и Трекляно, a видими струпвания на общини с по-нисък резултат има края Стара Загора и Сливен, Добричко и Видинско.

Най-високият резултат по математика тази година е в Сърница с 63 точки, следвана от Златоград (50 точки), Варна (49 точки), Столична и Неделино (по 47 точки). В челото на класацията попадат както малки общини, така и големи областни центрове. С под 10 точки пък са няколко малки общини – Сухиндол, Невестино, Чупрене, Бойница, Трекляно. Доколкото може  да се говори за клъстери с относително високи резултати по математика, такива са например общините в област Смолян, както и в Средногорието.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Дивашки екшън в ресторант, един е в болница в Пловдив
Възстановиха 13 500 лева на пострадал болен мъж
МВР Пловдив за ПТП-то на пътя за Девин: Мотористът не е виновен
Тежка катастофа край Пловдив, движението е затруднено
РИОСВ – Пловдив почисти екопътеки в резерват "Червената стена"
Катастрофа близо до Пловдив, движението е двупосочно в една лента...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).