РИОКОЗ: Изхвърлете домашните консерви и храните, залети при наводнението

1051

Списък с препоръки към населението, чийто имоти бяха залети при наводнението разпространи Регионалната инспекция за контрол и опазване на общественото здраве в Пазарджик.

На първо място инспекторите поставят необходимостта да се почистят и дезинфекцират засегнатите площи - жилищни и обществени сгради, производствени помещения и др. Препоръчва се да не се ползва вода от местни водоизточници за обществено ползване /чешми, кладенци, сондажи и др./, както и от собствени водоизточници и съоръжения, които са засегнати от наводненията. Инспекторите са категорични, че трябва да се унищожи храната, засегната от наводненията. Не се препоръчва и консумирането на домашни консерви. Стерилизираните фабрични консерви могат да се ползват след отстраняване на хартиения етикет, щателно измиване с четка, топла вода и миещ препарат, след което се дезинфекцират с дезинфекционен разтвор, изплакват се с чиста вода и се изсушават, а съдържанието им се консумира след възвиране.

Твърдите зеленчуци като картофи и моркови, както и ябълките могат да се ядат след измиване и топлинна обработка. Цитрусовите плодове, залети при наводненията, не бива да се консумират.

Специални грижи трябва да бъдат положени за домакинската посуда за хранене. Приборите и инвентарът, изработени от дърво, пластмаса, каучук и други порести материали, както и тези с нарушена повърхност категорично трябва да се изхвърлят. Металните, порцелановите, керамичните и стъклените прибори и посуда да се измият с четка, топла вода и миещ препарат и да се дезинфекцират чрез изваряване за 10 минути или потапяне в дезинфекционен разтвор.

Във всички обекти за производство и търговия с храни на този етап се препоръчва използването на материали и предмети за еднократна употреба за сервиране на храна. Информацията е на Pa-media.net.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Възрастен мъж е бил пребит от двама младежи в село край Пловдив
Жестока челна катастрофа в Стамболийски
Инцидент: Сериозно задръстване след катастрофа до Пловдив
В Раковски откриха статуя на папа Франциск
Нова пътна връзка в Асеновград улеснява трафика към Пловдив
Мъж изгоря в къщата си в Брестовица


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).