Инспекцията по труда разследва смъртта на миньора в "Ерма река"

1518

Двама инспектори разследват трудовия инцидент, при който загина миньор в в рудник "Ерма река", научи Plovdiv24.bg. Събират се писмени свидетелски показания от лицата, присъствали на злополуката. Извършва се преглед на техническите проекти и документацията, която трябва да се води във връзка с осъществяването на подземния добив на полезни изкопаеми.

Основно се проверяват вътрешно фирмените актове, отнасящи се до осигуряване на безопасност и здраве при работа, тяхното спазване, както и обучението на персонала по безопасни методи на работа.

По предварителни сведения, дадени от рудничното ръководство, пострадалото лице и машинистът, управлявал рудничния локомотив, имат професионална правоспособност за управление на руднични локомотиви. Пострадалото лице работи от една година в този рудник, а общо по специалността има около 10 години трудов стаж. В този смисъл не става въпрос за необучен и с малък стаж работник.

Вероятната причина за възникване на трудовата злополука е грубо неспазване на изискването на Правилника по безопасност на труда при разработване на рудни и нерудни находища по подземен начин, в който е записано, че е забранено откачване и закачване на вагони по време на движение.

На нарушителите на нормативните актове, свързани с осигуряване на безопасност при работа (подземни миньори или длъжностни лица) ще бъдат наложени административни наказания. Ако нарушенията имат характер на престъпление ще бъдат сезирани компетентните органи.

Виж коментарите (0)
Още новини от Регионални новини:
Кметът на Кричим с крути мерки срещу безотговорността на хората
Задават се промени, касаещи придвижването в Асеновград
Директорът на МВР-Пловдив: 300 души са участвали в мелето в Асено...
В пловдивско село Първенец стартира единственият български проект...
12-годишна от Асеновград покори Европа с 5 медала по плуване след...
Само на час път от Пловдив: Филателист възражда къщи в архитектур...


Виж още: