Президентът Георги Първанов ще връчи днес наградата "Българин на годината", съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Церемонията ще се състои в хотел "Кемпински-Зографски", информират организаторите от радио "Нет", предаде БТА.
Третото издание на конкурса представя хора, част от осемте милиона обикновени българи, които са направили нещо за другите без подкрепа на държавата, институции, фондации или партии. За отличието има 12 номинирани. Слушателите, гласували по телефона и интернет, поставиха на първо място отец Иван - единственият православен свещеник у нас, построил през 1988 г. сиропиталище. В него живеят 32-ма сираци, за които се грижи отецът. Заплатата на свещеника е 200 лева, но той иска да купи няколко декара земя и да помогне на големите момчета да
построят къщи, за да имат свои семейства. Отец Иван ще получи от президента статуетка на скулптора Милко Добрев.
На второ място в класацията са жителите на смолянското село Могилица, представлявани от своя кмет Росен Шехов. Повечето от жителите на селото пазаруват на вересия, а мишки изяждат тефтера на бакалина, където са записани дълговете им. Вместо да се скатаят, хората изплащат до стотинка всичко на нещастния търговец. Росен Шехов, чийто ден започва в 6, когато кара две деца от съседното село на училище, разказва: “Става въпрос за добротата, лоялността и почтеността на хората. Нашето население, не искам да обиждам никого, ама ние по принцип сме едно добро, но бедно, застаряващо и отчаяно население. За много хора в България 900 лева може да не са много пари, ама за нашия край направо са страшно много. И ги върнаха, върнаха ги всичките.”
Виж още:
Роден е на днешния ден преди 61 години в Русе
00:00 / 19.05.2026
Честито на Петър Дочев
08:52 / 18.05.2026
Дъщерите на Надежда Нейнски - богати, красиви и успешни
20:21 / 18.05.2026
В центъра на Пловдив вече има нов напълно безплатен паркинг
15:19 / 19.05.2026
Днес става на 42, но изглежда на 32
14:18 / 19.05.2026
Кой подаде заявка за регистрация на марка Bangaranga?
16:01 / 18.05.2026








Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!