Втора жалба вече е в Окръжна прокуратура - Пловдив по повод опорочаване на конкурсната процедура за язовирите, след като обектите се оказват спечелени от новорегистрирани фирми на несъществуващи адреси или са се оказали на свързани лица с представители на конкурсната комисия.
Над сто са общинските язовири в Пловдивска област, част от тях са дадени под аренда с договори за петгодишен наем или чакат концесия . За голяма част от тях въпреки разгара на летния сезон все още няма определени цени за водоползване.
Едва в края на месец юли ОбС - Асеновград например ще узаконява размера на цената на водоползването, на която земеделски кооперации и частни стопани ще могат да заплащат за поливки от язовирна вода. Предложението е тази цена да е равна на цената, на която продава държавната фирма "Напоителни системи"- Пловдив: 0,126 лв. за куб.м вода. Тази цена е по-ниска от определената от министъра на земеделието и храните и която сме доказали пред Централното управление - София, подчертава в официално писмо Иван Иванов, шеф на областната напоително дружество. Остава висящ въпросът кой определя цената на продадена вода за напояване на язовири, които нямат официален концесионер, наемател или арендатор.
Източник: cross-bg.net