Църквата отбелязва Света Великомъченица Неделя

1274
2

Православната църква отбелязва днес Света Великомъченица Неделя. Имен ден празнуват хората, носещи името Нели, Неделя, Недялка, Недялко.

Света мъченица Неделя е родена в Мала Азия. Още от детството се посветила на Бога и решила цял живот да пази целомъдрие. Много младежи търсели нейното съгласие за брак, но тя на всички отказвала с думите, че се е сгодила за Христа и иска да умре девица.

Тогава един младеж от знатно семейство, обиден от нейния отказ, съобщил на император Диоклетиан, че цялото семейство на Неделя изповядва християнската вяра.

Императорът заточил родителите й в гр. Мелитин, а Неделя била подложена на жестоки мъчения. Христос се явил на мъченицата в затвора и я изцерил от раните й.

Осъдили я да бъде посечена с меч. Разрешили й да се помоли преди смъртта си. След молитвата тя предала душата си на Господа, без да бъде посечена. Това станало на 7 юли 289 г. По-късно мощите й били пренесени в столицата на Второто българско царство - Търново.

Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Пловдив:
СУ "Никола Вапцаров" стана шампион в 25-ото издание на "Млад огне...
Пловдивчани се обединяват за почистване на едно от най-емблематич...
Градушка и дъжд удариха центъра на Пловдив
Край на скучните часове в пловдивско училище
Своеобразна машина на времето в Пловдив
Пловдив ще бъде домакин на важно международно събитие


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).