Отбелязваме Световния ден без тютюнев дим

1122
2

Световният ден без тютюнев дим отбелязваме днес. Инициативата е на Световната здравна организация, която подчертава рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия и застъпничеството за ефективни политики за намаляване на потреблението.

Употребата на тютюневи изделия е втората причина за смърт в световен мащаб след хипертонията и убива 1 от 10 възрастни по целия свят.

Тютюнопушенето увеличава риска от много видове рак (включително рак на устата, фаринкса, хранопровода, ларинкса, пикочния мехур, панкреаса, бъбреците и шийката на матката), както и риска от остра миелоидна левкемия. Активното пушене може да бъде свързано с рак на гърдата преди менопаузата.

Жените, които пушат имат по-висок риск в сравнение с тези, които не пушат, да развият потенциално фатална хронична обструктивна белодробна болест, която включва хроничен бронхит и емфизема.

Жените пушачи е по-вероятно да страдат от безплодие и забавяне на зачеването. Жените, които пушат по време на бременността си са с увеличен риск от преждевременно раждане, раждане на мъртъв плод или смърт на новороденото. Тютюнопушенето може да доведе и до намаляване на кърмата.

Виж коментарите (2)
Още новини от Международни новини:
Човекът, предсказал кризата от 2008 г.: Днешната ситуация напомня...
Frontex алармира: Висок риск Украйна да наводни Европа с оръжия с...
Москва опипва почвата: Шефът на "Росатом" с послание към новата в...
Две поредни земетресения съвсем близо до България в рамките на 3 ...
Проектил удари кораб край Доха, подозират пробив в примирието
Хантавирусът стигна до Европа: Съмнителен случай в Испания


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).