"Промяната" и ДБ умуват дали 2 плюс 2 може да е равно на 5

Автор: Любомир Минчев
Коментари (4)
15:49 / 26.01.2023
3684
"Продължаваме промяната“ и "Демократична България“ умуват дали да се явят с обща листа на предсрочните парламентарни избори на 2 април. Преговорите продължават, на масата са плюсовете и минусите и възможните капани пред коалицията. Основният въпрос е дали винаги две плюс две е равно на четири.

Целта на общото явяване е повече гласове от тези, които може да събере ГЕРБ и победа на изборите. Ако две и две винаги е равно на четири и резултатите от 2 октомври  се повторят, тогава  коалицията ПП – ДБ ще има  27,45  процента от гласовете – 20,20 от ПП и 7,47 от ДБ.  И може да е достатъчно за изборна победа, ако ГЕРБ задържи на 25, 33 – резултатът от октомври. Новата коалиция ще има в 49-ото Народно събрание около 73 народни представители – колкото и сега – 53 от ПП и 20 от ДБ. Резултатът гарантира победата, но не дава никакво предимство на победителите – не достигат 48 гласа за мнозинство.  Така ПП и ДБ ще се озоват в положението на ГЕРБ в сегашния парламент.

По-различно като проценти е положението в Пловдив. Сумарно новата коалиция би получила в града 34,71 процента - октомврийските резултати, срещу 26,22 на ГЕРБ. "Промяната“ и ДБ  имат сега  четирима депутати. При новия резултат могат да добавят още един.

И всичко това, ако две плюс две е равно на четири. Но механичният сбор при избори никога не е гарантиран, напротив. Бомби ще гърмят при редене на листите, а и не всеки симпатизант на ДБ е склонен да даде глас за ПП, както и обратното.

Затова преговорите между "Промяната“ и хората на Христо Иванов са сложни. Защото може да се окаже, че две и две е равно на три. Ако все пак стигнат до разбирателство за общо явяване, означава, че се надяват на най-оптимистичния вариант – две и две е равно на пет. В противен случай упражнението ще остане в политическата ни история като неуспешен опит за изнасилване на математиката.

Виж коментарите (4)

Още по темата (818):
09.06.2024 Интензивен е трафикът на ключови ГКПП в деня на вота
28.04.2024 Ще има ли поскъпване на шезлонгите и чадърите, говори министърът
17.04.2024 Главчев към Радев: Нямам доверие на двамата министри, предложени за смяна
07.04.2024 От ПП-ДБ призовават Радев да не подпише указа за служебен кабинет
07.04.2024 Лена Бориславова: Служебният кабинет е провокация към ПП
28.06.2023 Трифонов: Всички, които са гласували за ПП-ДБ, всъщност са гласували за Бойко Борисов
Още новини от Аналитични новини:
За кърлежите и комарите – добре. И докога залъгалки със зоопарка?...
Кеворкян: Удобни ли сме да ни превърнат в домакин на някакъв бъде...
Милен Керемедчиев: С идването на Доналд Тръмп бе погребана многос...
Пловдивчани, вземете града на концесия
Проф. Красимир Петров: Европа е в пълен упадък
Ако Гидженов и Сталев са бъдещето на пловдивското съдийство, по-д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).