Историк: Македонците знаят произхода си, но ги е страх

3478

Сред милионите копия на чужди документи в Държавния архив няма едно свидетелство от последните столетия за македонски народ, като следователно по тези земи живеят предимно етнически българи. Това заяви в студиото на "Тази сутрин"по bTV историкът доц. Веселин Методиев.

По думите му в архива на македонската компартия има свидетелства за хора, минали от Пиринска във Вардарска Македония, но "тези хора минавали границата, защото мислели, че минават от комунизма в капитализма. Когато Югославия беше някаква граница на свободната зона, ти ще пресечеш и ще кажеш, че си всякакъв, за да живееш свободно".

"Историческата идентичност минава през друго - минава не през Александър Македонски, което е страшна щуротия, минава през това кой ти е дядо, кой ти е прадядо", посочи Методиев, чиито корени са в Тетово. Неговият род е стигнал чак до Силистра.

"Какви са тези хора, след като аз съм българин - ами, те са българи! Така се чувстват и хората там. Официалните власти ги пресират, официалните власти могат да ги смачкат. Страхът е още фактор. Там комунизмът не се и е отишъл, УДБА (югославската Държавна сигурност, за която сме смята, че има влияние в медиите и бизнеса - б.р.) не си отишла. Там Белград със същите тия глупости си мисли, че нещо ще спечели. Нищо няма да спечели!", подчерта историкът.

Според него ще има "мъчителен период", преди да стигнем до общ прочит на историята, като той може да отнеме десетилетия. По думите му към момента пропагандата в Скопие е толкова силна, че всякакъв договор с България ще е голям успех. В същото време, историческите манипулации до такава степен експлоатират "глупостта", че вече могат да се използват само за политически цели.

"Ние сме им признали правото да имат собствена държава със собствен конституционен ред. В тази Конституция какво ще пише за езика е техен въпрос, а не наш".

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Без спукана гума и заспиване: Окръжна прокуратура-Ямбол иска пост...
Решават дали да транспортират в Пловдив пострадалата в тежката ка...
Със 170 евро, болна дъщеря и двама внуци - известна наша актриса ...
Туризмът в Европа e пред нов риск заради бактерията "човекоядец"
Хотелиер: Плащаме малки заплати на българския работник, защото ня...
Трагедията на АМ "Тракия": Шофьорът на ТИР-а има 20 нарушения и е...


Виж още: