ЕК: Ниският процент на ваксинираните и цените на енергията ще забавят възстановяването на България

2294

Европейската комисия публикува днес есенната си икономическа прогноза за България. 

"Ниският процент на ваксинирани и високите цени на енергията са предизвикателство за възстановяването на България в краткосрочен план", се казва в документа.

Новото въвеждане на зеления сертификат за Covid-19 може да се окаже недостатъчно, за да ограничи разпространяването на заразата и нормализирането на ситуацията може да отнеме повече от необходимото, считат европейските експерти.

В добавка влиянието на по-високите цени на енергията върху инфлацията и консумацията може да се окаже по-сериозно от очакваното. В прогнозата се казва още, че скорошното повишаване на енергийните цени и на цените на храните e на път да подкопаe покупателната способност на домакинствата с ниски доходи.

Очаква се БВП на България да достигне до 3.8 на сто през тази година, догодина до 4.1 на сто и през 2023-та да се стабилизира до 3.5 на сто.  Инфлацията тази година ще се повиши до 2.4 на сто, догодина ще достигне 2.9 на сто и ще започне да спада през 2023-та година до 1.8 на сто.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Експерти констатираха множество мазутни топчета на нашето море
Гранични полицаи задържаха дрогиран шофьор без книжка, превозващ ...
Затвориха наша магистрала заради свръхнатоварен трафик!
На 54 години почина собственикът на верига хранителни магазини
Той ще бъде кандидат за президент на България
Новината на деня дойде от Раковски: Бивш министър напусна политик...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).