Божидар Димитров: Сам си тръгнах от обсъждането за Небет тепе

4370

Бях си тръгнал от обсъждането на проекта за Небет тепе, то беше твърде дълго, каза пред Нова телевизия шефът на Националния исторически музей Божидар Димитров. Той отрече да е бил гонен. 
Димитров бе освиркан по време на общественото обсъждане за бъдещето на Небет тепе, което местната власт в Пловдив свика в петък. 
На него Димитров се опита да вземе думата, за да защити идейния проект на архитект Юлий Фърков, но бе освиркан. Проектът стана повод за дебата, на който присъстваха повече от 200 души.

"Аз се чудя защо изобщо има обсъждане на проекта за Небет тепе, тъй като вече е подписан от Министерство на културата и трябва да се изпълнява. Пловдивската колегия обаче бяха решили да устроят публичен съд на архитект Фърков, който е един от най-добрите", коментира в "Здравей, България" проф. Димитров, като допълни, че идеята е частично да се възстанови част от сградите на тепето.

Спорът е дали да се изграждат с нови материали културните паметници и противоречи ли това на подхода към историята. Според Димитров това не пречи.

"Опираме до въпроса за невежеството. Много професори не знаят елементарни неща, които ги знае всеки историк. Например думата бутафория - в тълковния речник пише имитация, изпълнена с леки материали (картон, шперплат). Тук става дума за камък", поясни проф. Божидар Димитров.

Екип на Нова телевизия се срещна на Небет тепе с председателя на Регионалната колегия на архитектите в Пловдив, който обясни, че всички архитекти са казали твърдо "не" на този проект. 
По думите му предвиденият ескалатор е ненужен, тъй като има автомобилен достъп до площадката на античната част. Аварийната стълба също е излишна, защото имало два подхода със стари стълби от много години.

"Що се отнася до градежа, там може да се получи пълен абсурд, тъй като той разполага върху основи от времето на Византия крепост в стила на елинизма. Така ще станем за смях", поясни той.

Архитект Румяна Пройкова коментира от своя страна, че проектът е неприемлив, тъй като "пренебрегва историческите дадености на античните градежи". Зам.-кметът по културата на Пловдив Стефан Стоянов пък заяви, че е важно професионалната общност да реши какво да се прави с Небет тепе. Според него са нужни още дебати заради липсата на консенсус.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кмет дари Дара с парцел на морето
Изумително: Канцлерът на Германия посрещна Румен Радев с Bangaran...
За 50 минути вече можем да стигнем от София до Бургас
Земетресение на 12 километра от Бургас
Нешка Робева: Искам да благодаря на Дара
Първи думи на бащата, чието дете загина, карайки мотора му


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).