Бизнесмен: Станахме едно голямо село. Захранваме Европа с добре подготвени кадри и сме принудени да внасяме работници

68410
8

Работната ръка в България вече буквално идва от няколко континента. За първите 7 месеца на годината дирекция "Миграция" на МВР е разрешила пребиваването у нас с цел работа на чужденци от 17 държави извън ЕС. Най-много хора идват от Узбекистан, Киргизстан и Непал, а най-далечните "донори" на работна ръка са Куба и Индонезия.

"Отдавна нашите работници заминаха за Европа. Захранваме ги с добре подготвени кадри", заяви пред NOVA NEWS Веселин Налбантов, бизнесмен и хотелиер.

"Станахме едно голямо село. От 15 години наемам работници от Молдова и Узбекистан", допълни той.

По думите му у нас кадри няма. Наемат се от чужбина най-вече помощен персонал, миячи, сервитьори.

Защо наетите по Черноморието чужденци изчезнаха мистериозно и застарява ли работната ни ръка

"Проблемът е много голям. Трябва да се погледне отговорно. Трябва да работят всички институции заедно, а те не работят", коментира Налбантов.

"Имаме периодични разговори с МВнР. Да не ми се обиждат, но там има корупционни схеми от много отдавна. Нямат и административен капацитет. Някакви външни представители заемат тези позиции по набиране на хора. А потенциалните ни работници чакат с месеци", каза Налбантов.

По думите му понякога се налага да чака 1 година, за да получи работници.

Виж коментарите (8)
Още новини от Национални новини:
Минус 2 градуса са измерени в Южна България тази сутрин
Днес е летен Никулден – какви са народните поверия
866 души у нас, 24 400 в Европа: Жегата вече убива по-бързо от пъ...
Демерджиев отново в МВР! Първият министър със завръщане
Адвокат: Един подпис при оглед на имот може да ви струва хиляди е...
Шкварек срещу ПП-ДБ: Нарцистични и неадекватни сте


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).