Николай: Храм трудно се прави! Лесно строят казина, ресторанти, хотели, бензиностанции

7982
4

Пловдивският митрополит Николай коментира пред камерата на Plovdiv24.bg текущия ремонт на бившото Гръцко училище, което се намира на южния склон на Джамбаз тепе и в момента се ремонтира, за да стане официална приемна на пловдивската митрополия, към която ще има и малка църква. Ето какво каза той:

"Храм трудно се строи! Лесно строят казина, ресторанти, хотели, бензиностанции, банки... Дяволът пречи на храмовото строителство, но с божията помощ успяваме – със съзнанието, че хубавите неща – мъчно се постигат.

Не мога да кажа кога ще бъде готово всичко. Работим усилено, но не прибързваме. Искаме всичко да носи многовековния дух на православното църковно изкуство – от гледна точка на архитектура и бладоукраса.

Храмът ще се казва "Св. Архангели“. Допреди 100 години в подножието му е имало друг храм, който е бил посветен на светите архангели, но е бил разрушен. Целта ни е да възстановим този храм, но на малко по-високо място, за да може ангелите от високо да бдят и да закрилят над град Пловдив и благочестивия ни народ. Честит празник“.

Митрополит Николай отказа да коментира казуса с църквата "Св. София“ в Истанбул.



Този браузър не поддържа видео елемента.

Виж коментарите (4)
Още новини от Новини от Пловдив:
Мащабен безплатен концерт на Античния театър в Пловдив за "250 го...
Над 30 майстори-занаятчии се включват в "Седмицата на традиционни...
Китайски гигант за електрически автомобили открива център в Пловд...
Една от най-старите синагоги извън Израел се е намирала в Пловдив...
Сигнал: И с Tesla можеш да си жив селянин с капацитет на семкаджи...
Двама са обвинени за длъжностно присвояване на много пари от Плов...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).