Специалист: Претъпкването след пости засяга жлъчката и панкреаса

5021

След края на 40-дневните Великденски пости, ако прекалим с храната ще претоварим жлъчно-чернодробната храносмилателна система и панкреаса. Това каза за Агенция "Фокус" проф. Донка Байкова. 
Тя е специалист по хранене и диететика и ръководител на катедра "Превантивна медицина" във Факултета по Обществено здраве на Медицински университет - София. По думите й, когато започваме да се храним нормално в края на постите трябва да е в същия порядък, в който сме ги изключили храните от менюто си.

"На първият прием - Великденския първи тържествен ден трябва да започнем с млечен продукт", посочи тя, като обясни, че следващият прием на храна трябва да бъде в 10.00 часа, когато можем да си хапнем от козунака. "Това е една комбинирана, тържествена, ритуална храна. Нарича се обреден хляб. В него има абсолютно всичко - животинска мазнина, яйца, мляко, захар и брашно.

Затова е по-добре да бъде самостоятелно приеман", уточни още проф. Байкова. Според нея на обяд е добре месото, което най-вероятно ще бъде агнешко трябва да бъде поднесено с листни зеленчуци-зелен лук, лапат, спанак, чесън, джоджен и ако има добавка от ориз или картофи те трябва да бъдат в минимално количество.

"Хубавото е следващото хранене след обяда да бъде в 16.00 часа, когато да изпием фреш, а може да се яде филийка козунак. Добре е на вечеря хората да приемат зеленчуци. Не е необходимо да се натоварваме и с допълнително въглехидрати като останалите месо и яйца", коментира още Байкова.

"Ако прекалим с храната ще поставим в ситуация на претоварване жлъчно-чернодробната храносмилателна система и панкреаса. Човешкото тяло е поставено в режим на свръх работа може да отключи някакъв здравен проблем, което би ни почернило следващите празнични периоди", допълни още Донка Байкова.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Хороскоп за 3 юни: Ден за смели решения и нови възможности. Един ...
Азис посети гроба на Мерилин Монро: Обожавам я!
Днес става едва на 23, но вече прослави България по света
Започнаха снимките на нов български сериал, продуциран от Маги Ха...
Наша певица: Не съм на 57 години!
"Златният клас" се събра след 30 години!


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).