Филе "Елена" и луканка "Панагюрска" станаха защитени марки в ЕС

7231

Филе "Елена" и Панагрюската луканка вече са част от списъка на защитени хранителни продукти в ЕС, обяви Европейската комисия в петък.

ЕК одобри добавянето на два нови качествени селскостопански продукта от България в регистъра за защитени наименования за произход, защитени географски указания и храни с традиционно специфичен характер, се посочва в прессъобщението на ЕК.

"Филе Елена" e специфичен сурово-сушен деликатес от свинско филе. Произходът на наименованието идва от гр. Елена - град в Северна България, в полите на гористия Еленски Балкан. Наименованието е специфично само по себе си, защото е познато на територията на цялата страна и е придобило гражданственост, без географският регион да влияе върху качеството и характеристиките на продукта, се посочва в решението на Комисията.

Според описанието филе "Елена" има "овално-цилиндрична сплесната продълговата форма, без определени размери".

Наименованието "Луканка Панагюрска" е специфично и произхожда етимологично от името на гр. Панагюрище - мястото, където за първи път е произведен продуктът. Поради широката популярност, която придобива под това наименование, той се произвежда целогодишно във всички региони на страната, като стриктно се спазват традиционните рецептура и технология, без сезонните и географските особености да влияят върху качеството и характеристиките му. Тази практика е в сила и досега при производството на "Луканка Панагюрска".

"Луканка Панагюрска" е пресован сурово-сушен месен продукт от раздробено прясно говеждо (което може да се заменя с прясно биволско) и прясно свинско месо, спомагателни материали и натурални подправки, напълнена в естествени или изкуствени обвивки с диаметър 50 мм. Характерен е умерено-соленият вкус с изразен аромат на подправките, посочват от ЕК.

Външният вид на Панагюрската луканка се отличава с външна повърхност, покрита със сухо бяло обложение "бяла благородна плесен", която е индикатор за правилно протекли технологични процеси на зреене и сушене.

Отвътре тя има кафяво-червен до червен цвят, който се дължи на комбинацията от говеждо (или биволско) месо и свинско месо, за разлика от розовочервения цвят на други подобни продукти.

Филе "Елена" и Панагрюска луканска ще допълнят списък от над 1200 продукта, които вече са защитени.

В списъка досега беше само един български продукт - Горнооряховският суджук. Освен двата сега одобрени продукта, има внесени заявления за още четири - българско розово масло, суджук, кайзерован врат "Тракия" и роле "Трапезица".



Източник: bTV
Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Роден е на днешния ден преди 61 години в Русе
Честито на Петър Дочев
Филип Киркоров: Помогнах на България да спечели "Евровизия"
Честито на Ивет Лалова!
Зуека си тръгна от Пловдив триумфално и с много пари
DARA кацна в София и съобщи, че точно днес има важна годишнина


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).