Забраняват пътуването в чужбина при неплатени здравни вноски

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (9)
12:35 / 20.09.2009
4144
Да не може да се напуска страната, ако не сме си плащали здравните вноски за определен период от време. Това предлага Министерството на здравеопазването за подобряване на събираемостта на здравноосигурителните вноски, стана ясно на семинар на ведомството в Русе.

Ограничението за пътуване в чужбина при неплатени здравни осигуровки е една от непопулярните мерки за подобряване на събираемостта на вноските, които МЗ предлага. Ако това стане факт, ще се въведе вероятно и възможността дължимото да се плати на границата. „Не можем да искаме да потребяваме, а да не внасяме", бе категоричен здравният министър Божидар Нанев.

В момента се обмисля как хората, които не са си плащали здравните вноски дълъг период от време, да си възстановят здравноосигурителните права. Едната възможност е да си платят накуп вноски за минимум 36 месеца или да платят само дължимата сума.

Здравноосигурителните права пък се предлага да се прекратяват при 6 месеца неплащане. Обсъжда се вариантът да се налагат и глоби за некоректните платци на здравните осигуровки.

По последни изчисления здравните вноски на 800 000 здравно неосигурени българи ощетяват системата с около 1 млрд. лв.

Източник: агенция "Фокус"


Виж коментарите (9)
Още новини от Национални новини:
Празник е! Този светец е основателят на първия манастир 
Само за първите три месеца на тази година 54 българи станаха мили...
Слънчево време и летни температури ни очакват днес
Решено е! Законови промени предвиждат глоби за шофьорите дори и з...
Тази сутрин живакът в термометрите падна до 1 градус. Ето в кой г...
Всички искат по-високи заплати


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).