Министерството на външните работи на България остро осъжда изказването на Драган Гюровски от Младежкия съюз на ВМРО-ДПМНЕ, в което той отправя обидни и неверни твърдения и вулгарни квалификации към България и нейния народ, и с което целенасочено се насажда омраза към страната ни.
Подобни провокации противоречат на всички основни европейски принципи и норми на политическо поведение. Те са символ на унаследени от миналото стереотипи, които са в разрез с декларираното от Република Северна Македония и нейното общество желание за споделяне на европейските ценности и присъединяване към общото европейското семейство.
България винаги е демонстрирала последователност, прозрачност и конструктивност в отношенията си със своите съседи. Независимо от всички наши прояви на добросъседство, страната ни продължава да бъде обект на демонизиране и език на омраза в рамките на вътрешнополитическия дебат в Република Северна Македония, което е недопустимо в съвременния демократичен свят.
С притеснение констатираме, че за пореден път в момент, когато София и Скопие търсят път към конструктивния диалог за намиране на взаимно приемливи решения, са налице подобни провокации. Те категорично не помагат за утвърждаването на добросъседските отношения и затрудняват възстановяването на доверието и постигането на напредък в двустранния диалог, които са в пряк интерес на хората от двете страни на границата.
България очаква от правителството на Република Северна Македония да се разграничи категорично от подобни опасни провокации и да предприеме необходимите действия, за да изпълни на практика многократно поетите ангажименти за противодействие на публични прояви на омраза срещу България.







Чопър
на 02.07.2021 г.
Най голямото доказателство защо не трябва да припарват до ЕС са самите им изказвания и реакции. Тях трябва да обсъждат в Брюксел!
el_shaman
на 02.07.2021 г.
Сега,едно копие от записа в Брюксел и едно,на техните нови приятели USA! После,да чакат подкрепа!
So what
на 02.07.2021 г.
Тези боклуци не спират да ни обиждат по най-вулгатния начин и това напоследък, вместо да намалява, те масово го правят още по-често? Такива маймуни не бива да припарват до ЕС! Не и , ако ЕС все още има приоритети, за единство и коректност между страните членки! Държанието на македонците е осъдително и гнусно! Не знам, какво трябва да направят, за да им бъде простено? Според мен, нямат правилен ход, а ние не бива да правим компромиси след подобно, маймунско поведение!
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им!