Български учители ще преподават в европейските училища

1948

Правителството прие постановление за назначаване на персонал за нуждите на европейските училища. С него се уреждат отношенията между българската държава и лицата, които ще бъдат номинирани и наемани като щатен персонал в училищата.
Европейските училища са официална европейска междуправителствена организация, възникнала през 1957 г. Конвенцията, която дефинира статута им, е ратифицирана от всички държави-членки на Европейския съюз, в т. ч. и от България. Мисията им е да осигури многоезиково и мултикултурно съвместно образование за учениците от предучилищна, начална и гимназиална възраст на служителите от европейските общности. Към момента са открити 14 европейски училища в седем страни - Белгия, Холандия, Германия, Италия, Великобритания, Испания и Люксембург. В седем от тях през настоящата учебна година се обучават и български деца и ученици.
В системата на европейските училища преподаването е на един от официалните езици на Европейския съюз, като се осигурява обучение и на майчиния език. Преподаването на роден език се осъществява от местни лица, наети от директорите на съответните училища, или от номинирани и изпратени от държавата-членка учители.
Правата и задълженията на изпратените от държавата-членка са уредени в "Правилник за назначаване на щатен персонал в системата на Европейските училища", като основно изискване е те да имат ценз за заемане на съответната длъжност в съответствие с националното законодателство.
С постановлението се регламентира разкриването на работни места за лицата, изпратени на работа в европейските училища, извън утвърдената численост на персонала на МОМН. Подборът и назначаването на учителите се извършва при условия и по ред, определени с правила, одобрени от министъра на образованието, младежта и науката.
Броят на тези длъжности не е определен в постановлението, тъй като той е в зависимост от броя на българските ученици в системата на европейските училища и всяка нова длъжност се определя ежегодно, след предложение на съвета на инспекторите и на директора на съответното училище по решение на Управителния съвет.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Николай Попов след успеха на Дара: Разбирам вече защо Бербатов от...
Проф. Рачев: Сутрин – слънце. Следобед – бум-бум
Бизнесмен препоръчва: Цените на нощувките за "Евровизия" в Българ...
Ваня Григорова: Гълъбите да внимават
Евтим Милошев за "Евровизия" 2027: Подходящо място е и Античният ...
Кампанията по розобера започна под натиск от недостиг на работниц...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).