Акад. Марков: Македонската нация е направена по насилствен начин, не трябва да отстъпваме

6985

Трябва да поддържаме твърдата линия към Скопие – никакво отстъпление. Това каза историкът акад. Георги Марков в интервю за Агенция "Фокус“ за въпроса за започване на преговори за влизането на Северна Македония в Европейския съюз.

Акад. Георги Марков заяви, че е приятно изненадан, че външния министър Екатерина Захариева е проявила необходимия характер да покаже на Скопие, че не може ние да се откажем от нашата история, която те присвояват, крадат и фалшифицират.

"Те имат право да се самоопределят, но до края на Втората световна война историята е обща, но тя е българска. Трябва да поддържаме тази линия. Да не се поддаваме на външен натиск. Меркел се обадила на министър-председателя. Те използват германското председателство и това, че Германия има исторически авторитет в България не само в двете световни войни и да окажат натиск на министър-председателя“, каза още акад. Марков.

По думите му в Скопие трябва да признаят, че тази македонска нация е плод на сръбския шовинизъм, но е в резултат на политиката на Коминтерна и Тито е техният баща.

"Тази нация е направена по насилствен начин. Не бива да се отстъпва и да се хващаме на техните игри“, изтъкна още историкът.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Румен Радев с много сериозно искане към Доналд Тръмп
Правосъдният министър поиска уволнение за директора на Агенцията ...
Новото правителство взе важно решение за изплащането на пенсиите!...
Алчна лудост: 6 нощувки за 22 000 евро за "Евровизия" 2027
МОН с първа официална информация за днешната матура
Кошмар в Злокучене, млада жена стана жертва на домашно насилие


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).