© | | На 14 декември (петък) от 17:00 часа в зала "Съединение" на площад "Съединение" № 1 ще бъде открита изложбата "100 години "Ботев" Пловдив". Нейни организатори са Регионален исторически музей - Пловдив, ПФК "Ботев" Пловдив и Румен Минков.
Изложбата ще бъде открита с прожектирането на филма на БНТ2 "100 години ФК "Ботев" Пловдив". Негов автор е Пепа Славчева, а оператор Димитър Рочев. Самата изложба ще бъде подредена в залата за временни изложби, а акцентът пада върху "Протоколната книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" и "Златната книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" от 1927 година. Уникалните документи не са представяни пред широката публика, защото излязоха на яве след осъществяването на изложбата "100 години Ботев Пловдив - 100 години организиран футбол в Пловдив", която се проведе в ГХГ през месец март.
"Протоколна книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" беше дарена на Регионален исторически музей - Пловдив от Желязко Славов Бургелов. Тя съдържа протоколите от заседанията на настоятелството на спортния клуб от месец ноември 1926 година до месец ноември 1927 година. В тях са описани всички инициативи по дарителската акция за събиране на средства за построяването на бюст-паметника на Христо Ботев. От документа става ясно, че сред членовете на журито, одобрило проекта на скулптора Васил Вичев, са: Георги Атанасов (един от основателите и председателите на дружеството на южнобългарските художници), арх. Стойков (може би арх. Стойко Стойков, най-ярката фигура в пловдивската архитектурна колегия в периода 1920 - 1940 г.) и легендарният Цанко Лавренов. Освен това в книгата е записан текстът на телеграмата, с която Димитър Петров Кудоглу е провъзгласен за почетен член на СК "Христо Ботев" - Пловдив.
"Златната книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" бе подарена на ПФК "Ботев" от г-н Здравко Димитров, областен управител на Пловдив. Създаването й е една от инициативите по дарителската акция за построяването на бюст-паметника на Христо Ботев през 1927 г. Фамилията на художника, нарисувал лика на Христо Ботев върху корицата, е Станчев (най-вероятно Христо Станчев). Първият подпис в "Златната книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" е на Негово Величество Борис III Цар на Българите, който подарява 2000 лв. за направата на паметника. До тържественото откриване на бюста на Христо Ботев на 2 юни 1927 г. в Златната книга се подписват още Андрей Ляпчев - министър-председател на България, Окръжният управител на Пловдив, Председателят на окръжната комисия и Началникът на Пловдивския гарнизон. Специална комисия представя книгата за подписи и събира дарения чрез нея до 1937 г.
Освен "Протоколната книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" и "Златната книга на спортен клуб "Христо Ботев" - Пловдив" от 1927 година, посетителите ще видят и членска карта от 1935 година, колекция от книги за ФК "Ботев" Пловдив, колекция от значки, фотографии на съставите, постигнали най-големите успехи, фотографии от честванията на 100 годишнината и др.
Изложбата "100 години "Ботев" Пловдив" е скромен новогодишен подарък, емоционално сбогуване с юбилейната годишнина и възможност за феновете да се преклонят пред новооткритите реликви и факти от славната история на клуба. |