Заседание на Областната епизоотична комисия се проведе днес

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:09 / 10.03.2015
1620
Днес в Областната управа се проведе заседание на Областната епизоотична комисия, чийто председател е д.-р Христо Грудев - заместник областен управител на област Пловдив. Заседанието се свика по инициатива на директора на РЗИ - Пловдив д-р Ваня Танчева - Манчева, във връзка с регистрираните общо 14 случая на болестта туларемия на територията на страната от началото на годината.

Случаите са в областите София град, Стара Загора /в Чирпан и Раднево/, Бургас, Хасково /в Симеоновград и с. Троян/, с.Алдимировци и Сливница от област София. 

При 7 от случаите се касае за ловци, при които заразяването е вследствие на обработка и консумация на умрели диви зайци и намерена отстреляна птица /сред тези 14 човека има и деца/.

 На територията на област Пловдив няма регистрирани случаи. Д-р Милена Коларова - началник отдел "Противоепидемологичен контрол" в РЗИ запозна членовете с характеристиките на заболяването.

Туларемията е остро инфекциозно заболяване. Причинява се от бактерии които са с висока устойчивост (в почва - повече от 4 месеца, в замразено месо - 93 дни, солено месо - 30 дни, мляко - 104 дни, хляб - 14 дни, в ларвите и нимфите на кърлежи - до 8 месеца). 

Основен източник и резервоар на заразата в природата са различни животни - основно гризачи, хищници и птици. От природните огнища заразата се предава на домашните животни и на гризачи обитаващи жилищата.

Механизъм на предаване: чрез заразена храна и вода, при попадане върху тях на урина и изпражнения на болни животни; при ухапване от кърлежи и комари; вдишване на заразен прах при обработване на кожи; проникване през кожата и лигавиците.

Изключително рядко е възможно предаване на заразата от човек на човек. Причинителят на туларемията притежава изключително изразени проникващи свойства, дори през неувредени кожа и лигавици. 

Лимфната бариера често не е в състояние да локализира туларемийните бактерии и те проникват в кръвта. Оттам се пренасят във вътрешните органи, където се образуват некротични участъци. В лимфните възли се образуват първични бубони.

Клиничната картина е твърде разнообразна - подути лимфни възли /до размер на яйце/, висока температура, зачервено гърло, гадене, повръщане и др.. Инкубационният период е от 1 до 7 дни, рядко до 10 дни. Болестта често започва с треска, главоболие, обща слабост, болки в мускулите по цялото тяло, висока температура (до 39 - 40°С).

Профилактика:

-недопускане на плъхове в обитаваните помещения, до хранителни продукти и питейна вода;
-оглед на тялото за кърлежи след пребиваване на открито и наблюдение на местата на евентуално ухапване;
-избягване на консумация на вода от непроверени водоизточници;
-обилно измиване на плодовете и зеленчуците предназначени за консумация в суров вид;
-използване на лични предпазни средства при обработка на кожи или при пряк контакт с диви или домашни животни и замърсени от тях повърхности.

Д-р Христо Грудев, заместник областен управител и председател на Комисията запозна членовете с мерките, които следва да се предприемат, с цел предотвратяване на заболяването. 

"Случаи на Туларемия има почти всяка година. Първият, регистриран в България е от 1956 г., като вероятно е имало и преди това, но не сме разполагали с необходимата подготовка за извършване на проучване или регистрация..." , отбеляза д-р Грудев.

"Независимо, че на територията на област Пловдив няма регистрирани случаи е важно първо - да не се допуска разпространяване на заболяването и второ, ако все пак се случи - хората да бъдат подготвени и да се действа адекватно".

Представителите на РЗИ - Пловдив отчетоха, че вече са изпратени писма с инструкции за мерките, които следва да се предприемат до: Регионалната дирекция на БАХ, ВиК, кметове на общини от областта, болнични заведения, общопрактикуващи лекари и лекари -специалисти УНГ.

В края на заседанието заместник-областният управител запозна членовете на Комисията с актуална информация за обстановката в област Пловдив във връзка с почистването на снега, подаването на електрозахранване в проблемните райони и постъпили сигнали за бедстващи хора, предимно туристи.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
От утре до 30 юни ограничават движението по АМ "Тракия" в област ...
Още един пазарджиклия стана голям началник в МВР Пловдив
Община Пловдив потвърди прогнозите за събота
И тази пролет хиляди рози разцъфтяха по булевардите в Пловдив
Правителството отпусна пари на Пловдив
Сигнал: Полицайчетата я подминават, че е по-скъпа и не знаят кой ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).