144 години от Освобождението на България

2703
3

Честит национален празник, българи! Днес честваме 144 години от Освобождението на Отечеството ни от османско робство. С Трети март се правят първите стъпки към утвърждаването на България за суверенна държава. 

През 1878 г. на тази дата (или на 19 февруари по стар стил) около 17,00 часа в Сан Стефано (10 километра западно от историческия център на Цариград) представителите на Русия и Османската империя подписват мирен договор, който слага край на Руско-турската Освободителна война (1877-1878 г.).

Според договора се създава автономно, трибутарно (плащащо данък) Българско княжество със свое народно правителство и войска.

Виж коментарите (3)
Още новини от Новини от Пловдив:
Проекти за 20 милиона под лупа: Задържаха зам.-ректор на Пловдивс...
Нов и бивш кмет на "Западен" се захапаха заради нова пешеходна пъ...
Ексклузивно: Икономическа полиция нахлу в Пловдивския университет...
Епископската базилика в Пловдив събра световни музиканти и изгряв...
Светлана Войникова е арестуваната в Пловдив "лекарка"
В кабинет в Пловдив арестуваха жена, докато прави процедури на па...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).