Почитаме Св.Св. Константин и Елена

2241
1

Българската православна църква почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Празникът е в памет на император Константин и на неговата майка Елена.

През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Иисус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал". Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция. След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан. Имен ден празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена, Еленко, Елка и др.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Кмет дари Дара с парцел на морето
Изумително: Канцлерът на Германия посрещна Румен Радев с Bangaran...
За 50 минути вече можем да стигнем от София до Бургас
Земетресение на 12 километра от Бургас
Нешка Робева: Искам да благодаря на Дара
Първи думи на бащата, чието дете загина, карайки мотора му


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).