ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
ПУ участва в международен проект по програма "Творческа Европа"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 13:56 / 22.01.2016Коментари (0)2243
©
Бивши и настоящи студенти от
ПУ "Паисий Хилендарски":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Днес в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" бе представен проектът "CU TENDA - истории, образи и звуци в движение (Живата памет на Югоизточна Европа)" - един от четирите български проекта, одобрени и финансирани от програмата на Европейския съюз "Творческа Европа".

Проф. д-р Невена Милева - зам. ректор по научноизследователска и проектна дейност и международно сътрудничество в ПУ обясни, че това е един от седемте международни проекта, които Пловдивският университет е стартирал през 2015 година. 

"С тях висшето училище доказва, че е научно-изследователски университет и заема централно място в живота на Пловдив и региона", допълни проф. Милева.

Проектът е резултат от взаимодействието на четири културни и образователни институции, каквито са Националният музей на румънския селянин в Букурещ, Румъния, Центърът за интеркултурен диалог в Куманово, Македония, Обсерваторията за социални изследвания в Триказе, Италия и екип от Катедра "Етнология" при Пловдивски университет "Паисий Хилендарски". Неговата обща тема с метафоричното заглавие "CU TENDA" - "пътуване с палатка", отвежда към изследване на живата памет на движещите се култури от Балканите и Южна Италия. 

Проектът е насочен към събиране, представяне и интерпретация на тяхното материално и нематериално културно наследство, обясниха от висшето училище.

Българският екип работи в сътрудничество с културните организации на каракачаните и армъните от България и Гърция, като усилията са насочени към разширяване на партньорската мрежа. 

Макар в момента проблематиката да отвежда към традиционни общности, въпросът за движението и обмена на култури е изключително актуален както за пространството на Европейския съюз, така и за света.

Проектът се разработва в период от четири години, от 2015 до 2019, и е структуриран в няколко ключови дейности - събиране, систематизиране и архивиране на наследството на двете общности чрез работа в архиви, библиотеки, музейни фондове и теренни проучвания, творческа интерпретация и представяне на събраните сведения чрез изработването на пътуваща изложба, създаването на каталог в печатен и електронен формат, провеждането на творчески работилници, научна интерпретация на данните в албуми, статии и книги. Създаването на мрежа от партньорства в културен и научен план е съществена задача на проекта.

Българският екип се състои от представители на катедра "Етнология" на Философско-историческия факултет към ПУ "Паисий Хилендарски" с ръководител доц. д-р Красимира Кръстанова, декан на факултета.

Той има за цел да документира процеса на формиране на груповата идентичност и културното наследство - традиции, кулинарни и технологични знания и практики на изследваните общности. 

Вниманието е насочено главно към живото наследство, което поддържа паметта на движещите се култури, както и формите на споделянето му между поколенията.

Изкуството и творческото пресъздаване са изключително подходяща платформа за общуване, за предаване на знания и умения, но и за опознаване на хора и култури.

Такова взаимодействие между младежите и наследството ще бъде осъществено в организираните творчески работилници, в които ще участват изследователи, представители на общностите, ученици и студенти. 

Осъществяването на проекта и неговите резултати се вписват като част от подготовката на Пловдив за Европейска столица на културата 2019 и могат да станат част от програмата за събитието.

Екипът от гръцка страна, воден от проф. Зои Гаврилиду - декан на Филологически факултет на Тракийски университет - Комотини, Гърция, пожела лека работа на всички участници.

Зам.-кметът на Пловдив по култура и туризъм Амелия Гешева изказа своите надежди, че партньорската мрежа по проекта ще продължава да се разраства и добави, че партньорите на ПУ са партньори на Пловдив. 

"Заставаме зад инициативите на нашия университет", допълни Гешева. 

Тя изтъкна и факта, че с подобни проекти висшето училище доказва, че обучава не само теоретици, а и практици.

Кметът на "Централен" Георги Стаменов също изказа подкрепата си за проекта с думите "Без знания за миналото няма как да имаме бъдеще!". 

С изказвания и поздрави за екипа се включиха още представители на общинска фондацията "Пловдив 2019", Национално бюро "Творческа Европа", Държавен архив-Пловдив.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Матури 2024 г.
Парламентарни избори 2024
ФК Марица във Втора лига, сезон 2023/2024
Аматьорски футбол
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: