ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Френски шарки омайват туристите в Стария Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 11:56 / 05.12.2015Коментари (0)3705
©
Изписаните по френски маниер от края на XVIII век стени и декоративни ниши на възрожденските къщи в Стария Пловдив привличат вниманието на все повече туристи и ценители на изкуството.

"В миналото всичко френско се е тачело, алафрангите не са просто украшение, но и стил в модата на Стария град", казва уредникът Татяна Йорданова.

Най-добре запазените и пищни фрески се намират в дома на арменския търговец Степан Хиндлиян, строен в периода 1835-40 г. На алафрангите най-често са изобразени пейзажи, завеси, фонтани, цветя, розетки и фамилни гербове.

На стените висят рисунки от знаменити места - Моста на въздишките във Венеция, Александрийския фар, стария Петербург, Стокхолм, Акропола в Атина, Робърт Колидж в Цариград, Принцовите острови и др. Стенописите са дело на двама чипровски майстори - Мока и Мавруди.

По онова време пейзажите са били нещо като съвременните снимки и селфита, които си правят туристите, за да се хвалят пред близки и познати. По онова време заможните пловдивски търговци, са си носили картички от посетените места, след което са наемали художници да ги изографисат. Самият Степан Хиндлиян е бил запален пътешественик - дори фамилията му идва от "Индия", където неведнъж е бил.

Забележителна е банята /хамам/ с чучурчета и места за сядане, изградена от мрамор и гипс. Освен че е красива със своите сводове и купол с отвори, през които влиза слънчева светлина, тя е създадена на принципа на римските хипокаусти. Затоплянето й е ставало чрез своеобразно подово отопление. Имало е глинени тръби с отвори към пода в банята, по които е циркулирал горещ въздух. Тогава в Пловдив е имало 164 бани.

В "Хиндлиян" галят окото богато инкрустираните тавани и оригинални мебели и персийски килими от началото на по-миналия век. На втория етаж може да се види и мраморен фонтан с розова вода на втория етаж на къщата. Неговата функция е била да ароматизира въздуха и да създава приятно настроение у обитателите и гостите на дома. В този пловдивски дом е сниман филмът "Чифликът на чучулигите" на братя Тавиани, посветен на тежката съдба на арменците. "Хиндлиян" е най-добре запазеният дворен комплекс в Стария град.

"Възрожденската е изключително динамична, все едно, че къщите танцуват. Майсторите може и да не са имали академични дипломи, но са използвали всяка особеност на терена", допълва Татяна Йорданова.

Богатите фамилии са ползвали т.нар. манастирско строителство, при което всяка сграда е отделна - къща, помещения за прислугата, кухня и маза /склад за съхраняване на ценности и търговски книжа/.

Златни амурчета посрещат в Балабановата къща

Балабановата къща е чула не един и двама от най-добрите музиканти в света. Всяка година тук се провежда един от знаковите фестивали на Стария Пловдив - Дни на музиката - където освен планетарни величия свирят и български музиканти, покорили световните сцени. Красивата сграда е вдигната през 70-те години на миналия век и е точно копие на дома на пловдивския търговец Панайот Лампша, живял столетие по-рано.

Отвътре Балабановата къща прилича на пещерата на съкровищата "Сезам". За разлика от останалите възрожденски къщи тук таваните не са сглобени от малки дървени лентички, а са дело на един от талантливите родни дърворезбари Ангел Стоилов. Някои от стаите са решени в интериор, типичен за XIX век в Париж и Виена.

Мебелите в стиловете "ампир", "рококо" и "Луи XVI" са доставени от френските земи. Двете "златни" стаи са богато украсени с амури и флорални мотиви, птици, извивки. Под стъклените плотове на масите са поставени старинни гоблени. Част от помещенията са подредени мебели от популярния отпреди век у нас стил "Борис Първи".

Първият етаж на къщата е бил за семейството. Тук са се намирали домакински, работни помещения, кухни и спални помещения за прислугата. Горе пък е разположен голям остъклен салон "хайет". До него се намира и традиционният "кьошк" - ограден с дървен парапет подиум, където са сядали музикантите при големи фамилни веселби.

Източник: в. "Стандарт"








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Папа Лъв XIV
Локо в Първа лига, сезон 2024/2025
България в еврозоната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: