2012 - година на мащабните археологически проекти за Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (44)
08:15 / 12.03.2012
11289
Реконструкцията на Одеона и Античния театър са само част от мащабните археологически проекти, по които започва да работи през тази година новата управа на Пловдив в лицето на кмета Иван Тотев. Те ще стартират през месец май тази година с разкриване на западната част на Римския форум. Младият градоначалник даде сериозна заявка да превърне Централната градска част на Пловдив в най-красивата в цяла България. Ще се обхване не само разкриването на западната страна на Форума, а и съществуващи вече такива проекти, които са затлачени в годините, като северната страна на съоръжението, Одеона, Римския стадион, Римския театър и Малката базилика, за която вече има строително разрешение. 

Средствата, предвидени в бюджета за проектиране на Централната градска част, са 150 000 лв. За Небет тепе ще се кандидатства за 2 милиона лева по норвежката програма, по която се реставрира и Римският стадион, а оттук нататък подобни форуми като двудневната археологическа конференция, която се проведе в Пловдив, могат да станат традиционни и в тях да се дискутира всичко онова, което се случва в града от археологическа гледна точка, каза по темата преди време Тотев. Вече е известно, че община Пловдив няма да плаща на работниците, работещи на археологическите разкопки, тъй като в момента се обучават 50 човека от бюрото по труда, които ще получат своите възнаграждения по оперативна програма "Човешки ресурси".

Тази година трябва да се открие и реставрираният Римски стадион. Партньори на проекта са Областна администрация Пловдив, Община Пловдив, Асоциация културен туризъм и Норвежкият директорат за културно наследство. Творческите ръководители на проекта са проф. арх.Тодор Кръстев и арх. Румяна Пройкова. Сроковете за реализация са до 30.04.2012 г. Разработката обхваща строителни и консервационни дейности, свързани със стадиона, археологическо проучване и изследване. В подземното пространство има възможност за разгръщане на комплекс, включващ мултимедия, информационен център и търговска зона. Предвидено е развитие на медийна информационна система в стадиона. Заложен е и образователен обмен с норвежките партньори и студенти. Замислена е и кампания, с която да се мотивира бизнесът да подкрепя бъдещи подобни начинания и да се формира обществена ангажираност. Част от проекта е и разработването на програма за публичност и управление.

Повече античност в центъра на съвременния Пловдив предвижда пък проект, който отново е на архитект Румяна Пройкова и на колежката й Вера Коларова. Идеята им е по-големи части от археологическите разкопки да бъдат възстановени, откритите фрагменти чрез съвременни материали и технологии да бъдат върнати към някогашния им вид. Освен по-осезателното вписване на досегашните разкрития в градската среда, се предлагат и нови разкопки по посока на Военния клуб и Цар Симеоновата градина, където археологията да прелива към зеленината, така че и откъдето или накъдето е тръгнал човек, да е заобиколен от история.

Според арх. Пройкова на подземно ниво до пощата може много пестеливо да бъдат вписани малки магазинчета, ресторантчета и бистра, но като цяло проектът изключва мястото за развиване на търговска дейност. По думите й той е грандиозен, изцяло ще промени облика на центъра и ще повиши туристическия имидж на града, но ще са нужни много средства, които могат да бъдат спечелени по програми. Площта която трябва да се разкрие, е над три декара, но тази година ще се отворят не повече от 200-300 кв.м.

Стартира и процесът по предоставяне управлението на Източната порта и Голямата базилика на община Пловдив, както и получаването на Община Пловдив от държавата на строително разрешение за Одеона и втория етаж на Римския стадион.

В тази връзка, най-късно до лятото на тази година изпочупените седалки на Одеона ще бъдат подменени. Освен пейките, ще бъде изградена и звукоизолираща стена, която да елиминира шума от булеварда под подлеза на Пощата. Екип от археолози започва реставрацията на подземните помещения, където ще има античен музей и художествено осветление. В бюджета за Одеона са предвидени 230 000 лева.

Проектът за Малката Базилика на бул. "Мария Луиза", осъществяван с подкрепата на фондация "Америка за България" продължава. За финансирането му през 2010 г. е подписан тристранен договор между Министерството на културата, Областната администрация - Пловдив и фондация "Америка за България". 700 000 лв. от средствата за изпълнение са от американската фондация, а 300 000 лв. за втория етап ще осигури Министерство на културата. Изпълнител на СМР и КРР е "Реставрация" ЕАД. Според настоящото развитие се очаква проектът да бъде завършен към края на лятото на тази година. Към настоящия момент са напълно реставрирани 150 квадратни метра мозайки от подовата настилка на Малката базилика, които ще бъдат поставени на оригиналното си място след изграждането на защитното покритие. Мозайките се съхраняват от "Реставрация" ЕАД. Междувременно е изготвен работният проект от колектив с ръководител арх. Румяна Пройкова, който вече е одобрен от НИНКН и предстои да бъде разгледан от експертен съвет по устройство на територията в общината.

Извършено е почистване на Малката Базилика от растителността. Покривната конструкция, която ще бъде изградена, за да предпази мозайките, ще бъде основно от метал и стъкло. Освен покриването на разкопките ще се изгради и център, в който туристите да получават информация за историята на базиликата, както и транспортна инфраструктура, която да позволява паркирането на автобус и автомобили.

За идеята се за изграждането на подземен музей в центъра на Пловдив за около 20 млн. евро, разказа пък в интервю преди време за Plovdiv24.bg кметът Иван Тотев. Той поясни, че за целта през последните три месеца Общината води изключително сериозни и тежки с разговори относно собствеността на Централна поща, предвид "знаковото" място, на което се намира сградата.

"Лично аз си го представям под Пощата, като един комплекс, който да е едно свързано, общо цяло на много различни археологически обекти като Голямата базилика, Одеона и Форума", сподели градоначалникът.

Това, което трябва да направи Община Пловдив, за да стане факт изграждането на подземния музей, е в рамките на този мандат да се изготви идейно проектиране, то да се впише в интегрирания план за градско развитие и тогава да се кандидатства целево за финансиране.

В момента се организира посещение на наши експерти в град Краков, където на 19 и 20 април те ще се запознаят на място с технологията на полския град за вече изградения подземен музей там. Тотев уточни, че сумата, с която Краков е направил това, е 12 млн. евро. За Пловдив мащабите са много по-големи и ще са нужни около 20 млн. евро, прогнозира още кметът.


Виж коментарите (44)

Още по темата (266):
22.02.2024 Преобразяват емблематични туристически обекти в Пловдив от римско време
24.09.2023 За срам на Община Пловдив още една атракция не работи
18.06.2023 Площад "Централен" тъне в разруха, общината бездейства
29.04.2023 Дяволът е в детайлите или защо вече и с центъра на Пловдив не можем да се хвалим
04.07.2022 Зико: Дотук си изпълняваме обещанията
19.04.2022 В Пловдив вече има още едно уникално място, което трябва да бъде
видяно
Още новини от Новини от Пловдив:
Опасен елемент притесни пловдивчанин
Честват 50 години от създаването на отделението по диализно лечен...
Положението в кв. "Капана" е изпуснато, ред е на Главната?
Хлапетии на колела с бясна скорост минават на червено, вбесиха шо...
Областният управител на Пловдив каза кога разширяват най-натоваре...
Архитектурният шедьовър на Родопите, в който може да видите лика ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).