Президент на Локомотив е най-опасният пост във футбола

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:50 / 21.05.2007
4066
За да притежаваш футболен клуб, трябва да имаш пари. В България, ако имаш пари, голяма е вероятността да си имаш работа с организираната престъпност. А където е намесена организираната престъпност, скоро минава смъртта. Локомотив може би наистина има по-лош късмет от останалите, но 15 президенти на български клубове са били убити в последните 12 години. Статистически погледнато, е по-малко опасно да бъдеш сапьор в България, отколкото да управляваш футболен клуб. Футболът е перачница за пари, но банкнотите се перат в кръв.

Никола, чичото на Тасев, е бил важна фигура по време на комунизма. Именно той е помогнал на Александър да изгради своята бизнес империя, която го направи един от най-богатите хора в Югозападна България. Той започнал с обмяна на валута, но скоро разнообразил бизнеса. По времето, когато бе убит, Тасев бе най-големият износител на череши в България. Имаше също интереси, свързани с петрол, производство на обувки, вино и дървесина. Тасев се бе впуснал и в политиката, където бе съюзник на президента Георги Първанов. На изборите през 1997 г. бе кандидат от Българския бизнес блок. След като претърпя поражение, обвини лидера на партията в корупция.

По онова време опитът му в политиката бе определян като грешка, но в последно време се говореше, че е контролирал политическите интереси в своя роден регион. Една негова дума е била достатъчна да наклони везните при изборите. В понеделник полицията намери в колата му пропуск за паркинг на парламента на името на Трифон Митев - депутат от Българската социалистическа партия. Митев изказа своята "изненада" от това откритие, като заяви, че никога не се е срещал с Тасев: "Аз не съм шофьор. Нямам кола, Не знам откъде той има този пропуск."

Бизнесът на Тасев бе със седалище в родния му град Кюстендил, който бе център на дейността и на предишния президент на Локомотив - Георги Илиев. За Илиев имаше широко разпространени подозрения, че е един от водещите мафиотски босове в България. Въпреки че няма директна връзка между него и Тасев, малко вероятно е Тасев да е просперирал без благословията на Илиев.

Борислав Балгаринов, депутат от Българския народен съюз и заместник-председател на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, заяви, че убийството на Тасев е доказателство за появата на нови престъпни групировки, които търсят територия. Други източници предполагат, че Тасев е бил замесен в търговията с наркотици. Вътрешният министър Румен Петков разкри, че Тасев е бил разследван през 2001 г. за нелегален износ на газ за Сърбия. Тогава нищо не било доказано, но Петков заяви, че връзката между Тасев и Илиев е "достатъчно ясна".
Илиев вече беше покровител на Локомотив известно време, когато през март 2005 г. човекът, който той бе назначил за президент - Николай Попов, бе убит - прострелян два пъти в главата и три пъти в крака. Илиев пое президентския пост, но през август, часове след като Локомотив се класира за първия кръг на турнира за Купата на УЕФА, бе разстрелян в ресторант в курорта Слънчев бряг.

Въпреки съмненията от етична гледна точка влиянието на Илиев върху Локомотив беше безспорно положително. Неговите инвестиции доведоха отбора до положението той да е в състояние да се бори с двата най-големи клуба - ЦСКА и Левски. През 2004 г. Локомотив спечели титлата за първи път в историята си. След смъртта на Илиев обаче парите рязко намаляха, клубът продаде най-добрите си играчи и завърши сезона с тим, състоящ се предимно от млади футболисти.
Тасев пое Локомотив през пролетта на миналата година. Въпреки подозренията, че заема поста по-скоро заради икономически съображения, отколкото заради футбола, той изгради млад и талантлив отбор, може би най-приятния за гледане в България този сезон.

"Мисля, че Тасев, бе убит по погрешка", заяви спортният директор Христо Бонев, легенда на клуба като играч. "Не мога да повярвам, че това се случи. Неговият бизнес беше чист. Не знам какво ще ни донесе бъдещето, но този клуб е страдал и преди. Локомотив е идея и няма да умре."
Този път Локомотив няма да се разпадне, както стана след смъртта на Илиев. Тасев беше собственик, но не и единствен инвеститор. Сключените с негова помощ спонсорски сделки би трябвало да помогнат на клуба да свърже двата края в краткосрочен план. Но ако задържи настоящите играчи, Локомотив трябва скоро да се сдобие с нов собственик от същия калибър. Въпросът е, дори да бъде намерен подходящ кандидат, дали ще има смелостта да поеме поста?

Анализът е на вестник "Гардиън", превода на "7 дни спорт".


Виж коментарите (0)

Още по темата (62):
24.06.2010 Обвиниха Лечков в убийството на бившия шеф на Локо Александър Тасев
14.06.2007 Дузина футболисти на Локо отиват на арбитраж
13.06.2007 Локо дължи пари на МВР и хотели
02.06.2007 Любо Шейтанов: Оставам, но само с Маслара и Узунов
02.06.2007 Феновете: Да продават акциите, иначе потъваме
29.05.2007 Маринков: Няма кражби на "Лаута"
Още новини от Аналитични новини:
Безумие: Родител пусна детето си чисто голо в Пловдив пред поглед...
Да довършим стадион "Пловдив" или да го направим според новите из...
Защо спечели Пловдив?
Младежи зарадваха пловдивчани с флашмоб с кубински танци
Плевнелиев: Няма да преработя указа си за ЦИК
Светлина в тунела за разкопките в южното подножие на Трихълмието


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).