Протойерей Николай след разпита: Каквото се изискваше от нас - сторихме по отношение на органите на реда

Автор: Петя Кузева
Коментари (0)
15:50 / 17.04.2024
7963
МВР задържа мъжа, поругал вечния дом на покойния българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, намиращ се под колонадата на столичния митрополитски храм "Св. Неделя".  

Гробът на патриарх Неофит вече е възстановен напълно в първоначалния си вид, но вандалът сторил това отвратително безобразие, не го прави за първи път. Вербална агресия срещу духовниците и служителите на храма е почти ежедневна.

"Когато миналата година бе декриминализирана просията и безделието, тези хора придобиха самочувствие и започнаха да стават нагли. Ние нямаме изпълнителна власт да въвеждаме в порядък битието на хората в центъра на София", разказва пред "Фокус" протойерей Николай Георгиев, предстоятел на храм "Св. Неделя".

По-малко известен факт е, че отец Николай е първият изповедник на престъпниците от Централния софийски затвор след промените през 1989 година. Той познава лицата от криминалния контингент може би по-добре от повечето редови полицаи.

Разговаряме с протойерей Николай Георгиев минути след като даде свидетелски показания по повод оскверняването на последния дом на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. 

"Направих всичко каквото можах. До всичко до което се бях докоснал като познание, като записи от камерите, предадох на органите. Разпознаването на тази личност не е голям проблем, защото той и още 15-20 като него са тези, които обитават централната градска част, спят по градинките, повечето ги знаят кои са, някои ги знаят и по имена. Но ние като обект на агресия от тяхна страна ежедневно сме се срещали, сблъсквали, минавали сме през опити на диалог и всякакъв такъв вид социализация и ресоциализация, не успяваме. Така че да, отговорът е да. Всичко, което се изискваше от нас сторихме по отношение на органите на реда", увери протойерей Николай.

Той казва, че от храма са се обръщали към органите на реда, към МВР и преди. Неговата позиция е, че предпочита да не превръща опазването на храма в някаква игра на стражари и апаши. 

"Разбира се, църквата има послание за мир във всяко едно време, още повече през времето на Великият пост. Но по отношение на реда в града, тук  е площад "Света Неделя", това е централната градска част и църквата не може да организира и да отговаря за реда. Ние нямаме изпълнителна власт и нямаме, дори ако искате амплоато на хора, облечени в расо, които да въвеждат в порядък битието на хората в централната градска част. Ние сме потърпевши от редовната вербална, и дори физическа агресия на тези лица". 

Как отговарят на нея? 

"Вижте, църквата трябва да е мека, църквата трябва да е тази, която да поема лошият дух в обществото, агресията в обществото. Църквата е място, където човек да влезе, да каже на Господ в молитва това, което има. Да предложи от себе си доброто, да се покае, да търси не изход от ситуацията, а решение на проблемите си и с Божия помощ да ги постига. Това е свързано с вътрешна борба - да подобрим себе си, да напредваме във вяра и благочестие, а не да отмъщаваме. Църквата не може да отмъщава. Мога да отмъщавам аз като личност, но като духовник - не. Още повече като част от тази църква, в името на Христос, която носи знакът и законът за помирението. Затова църквата не може да отмъщава и не може да е източник на агресия. Пак казвам, ние поемаме върху нас, за да не го връщаме в обществото или както казва Апостол Павел в посланието си до римляни, 12 глава "Отвръщайте и побеждавайте злото с добро".

Дали отец Николай съзира някакъв елемент на радикализация? И относно профила на извършителя на това поругаване, откъде идва тази агресия точно срещу църквата? Има ли религиозен мотив или някакъв друг? Може ли и политически да се използват фактите и с препратка към мигрантите в центъра на София и други.

"Профилът на тези хора се променя към лошо според отслабване на законодателството. Когато миналата година бе декриминализирана просията и безделието, тези хора придобиха самочувствие и започнаха да стават нагли в искането си не само към нас, но към всички хора на площада да им бъде помагано. "Дайте ми пари, защото нямам". "Нахранете ме, защото съм гладен". И на моя въпрос, защо искате от църквата храна, когато тук на 10-20-50 метра има няколко ресторанта. Защо не искате храна от ресторанти, а от църквата да искате молитва? Няма отговор. Защото тук е по-лесно".

Трябва ли да има засилено още по-засилено полицеско присъствие около църквата "Света Неделя" и не само там? Какво още може да предприеме изпълнителната власт? За това как погребението на Негово Светейшество Българския партиарх и Софийски митрополит Неофит сплоти властта, за избора на следващия патриарх на България. И още, очаквайте в интервюто на протойерей Николай Георгиев пред "Фокус".

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (32):
18.04.2024 Пуснаха от ареста мъжа, поругал гроба на патриарх Неофит
17.04.2024 До 3 години затвор за задържания за поругаването на гроба на Неофит
17.04.2024 Вандалът, който поруга гроба на патриарх Неофит, не го прави за първи
път
16.04.2024 Задържаха мъжа, поругал гроба на патриарх Неофит
16.04.2024 Поругаха гроба на патриарх Неофит
19.03.2024 Митрополит Григорий е новият наместник-председател на Синода
Още новини от Национални новини:
Съседка на семейството, което пострада при катастрофата с автомоб...
Борисов: В България можеше да се случи същото като в Словакия
Дамите в селското стопанство: Проф. Даниела Ганева
Ето верните отговори на матурата по БЕЛ
Иззеха цистерна като веществено доказателство
Отново земетресение в България


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).