Огромни проблеми с безплатното саниране

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:39 / 11.04.2024
2371
Около 65-70% от сградите са некачествено санирани, обяви в интервю за Националното радио арх. Стефан Цонев. 

Експерти от Алианса за висока строителна култура провериха как е поставена топлоизолацията при безплатното саниране, което обхвана 2000 сгради за 2 млрд. лв. от държавния бюджет. По думите на арх. Цонев проверката е установила множество дефекти. Една прекрасна идея, която беше силно побългарена, отбеляза той и каза със съжаление, че очакванията и за новия етап са същите. Контролът липсва, обобщи още той.

Проверката е обхванала санирани сгради в Бургас, Варна, Видин, Велико Търново, София, Горна Оряховица. Там бяха очакванията и там бяха санирани повечето сгради, уточни Стефан Цонев: 

"2000 сгради е невъзможно да бъдат обхванати, но конкретните примери, които прегледахме, са достатъчно красноречиви. По цялата територия на държавата дефектите са едни и същи, което показва една систематичност на липсата на контрол и едно формализиране на целия процес".

Той посочи, че дефектите започват от документацията преди санирането и стигат до строителния процес, при който най-често срещаното е прехвърляне от фирмата, спечелила конкурса, на втори и трети подизпълнител. Това е в разрез с договорите с МРРБ, подчерта експертът. 

Грешките при санирането и либерализацията на пазара на електроенергия

"Няма нещо, което да бъде санкционирано по тази линия. Хората търпят негативите от неглижирането на процеса по саниране. Единственото, което се вижда, са красивите фасади, които скриват страшно много дефекти", подчерта арх. Цонев, като отбеляза и влаганите некачествени материали. В проверките са използвани термокамери и дронове, с които се установяват проблемите. Според него дефектите е можело да бъдат избегнати. 

Докладът, който се готви след проверките, ще бъде изпратен в МРРБ, прокуратурата и на ЕК, съобщи още арх. Стефан Цонев. 

По думите му е изключително важно хората да се запознаят с основните правила. Той ги посъветва да правят снимки и при съмнение, да се обърнат към специалист, както и да заведат исканията си писмено. Когато има съмнение за некачествено изпълнение, има механизми, които да сработят и това да бъде поправено, напомни той.

Според специалиста "тази безотговорност се дължи на последните 15-20 години политически назначения във всички структури". Изключително неподготвени кадри се назначават на възлови места и оттам страда всяка една от системите, категоричен бе той. 

Припомняме, че следващото безплатно саниране на 756 многофамилни жилищни сгради ще се случи у нас в 102 общини. Стойността на проекта е 1,13 млрд. лв. Той е по Плана за възстановяване и устойчивост и цели да постигне намаляване с 30% на разходваната енергия.

Виж коментарите (0)

Още по темата (286):
07.03.2024 "Възраждане" иска ревизия и строга отчетност за санирането
29.02.2024 Удължиха срока за саниране на блоковете
26.01.2024 Собствениците на малък апартамент какво трябва да знаят за санирането
19.01.2024 Важно за жителите на "Западен" стартира кампания "Енергийни дни"  за
санирането
19.01.2024 Експерт обясни как се трупат точки за санирането
19.01.2024 Николай Денков от Пловдив: Заради многото жалби ще направим проверка на програмата за саниране
Още новини от Национални новини:
Приемите за млади, нови и малки стопани са през второто полугодие...
Базовото плащане на площ за Кампания 2023 ще бъде доплатено тази ...
През юни се отварят два приема за инвестиции и преработка по ПРСР...
Директните плащания за новата Кампания 2024 се увеличават на 817 ...
Отваря се прием на заявления за агроекология и биологично земедел...
Кампания 2024: Чертайте през службите по земеделие


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).