Хайка за поръчители

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
10:36 / 28.06.2010
2273
По цели 80 изпълнителни дела на ден се водят срещу поръчителите. Тези производства се увеличиха с 30%, а все повече хора не успяват да погасят заемите си, сочи статистиката.

От общо 110 000 изпълнителни дела миналата година 33 000 са за борчове към банки. От тях към 20 000 са за потребителски кредити, обезпечени от поръчители. Сумите са в широк диапазон - от по няколкостотин до 20 000 лв. Има потребителски кредити и по 40 бона, защитени само с поръчителство.

Около една трета от тези заеми са с гаранти. Затова не са малко и случаите, при които именно те връщат парите на банките. Трезорите пък успявали да съберат половината си вземания.

Поръчители масово не разбират, че с подписа си поемат риск те да плащат на банката, ако този, който е получил кредита, спре да връща парите. Затова мислете, преди да подпишете, съветват частните съдия-изпълнители. Обикновено хората стават поръчители на приятели, роднини или колеги. Има обаче и гаранти, които се съгласяват на честна дума и дори не познават човека, за когото се подписват. Често те разбират за какво става дума чак когато получат призовка от частен бирник, защото длъжникът е спрял да обслужва кредита си. Съдебните изпълнители обясниха, че при масовото раздаване на кредити преди време се оказало, че едва ли не всеки на всеки е поръчител. "И в един момент, когато хората престанат да връщат кредитите си, едни и същи лица се оказват пред необходимостта да изплащат няколко заема", изтъкнаха бирниците.

Когато основният длъжник не работи и няма имоти, тогава всичко се стоварва върху поръчителите. Освен това борчлиите често се опитват да преметнат банките, като променят адреса си и не ги уведомяват за това. Ако пък и поръчителите нямат пари да плащат на банката, може да се стигне и до изземане на техен имот. Не се пипа само жилището, ако е единствено.

Освен че може да се наложи да плащате чужд дълг, може и да не ви дадат заем в бъдеще, когато на вас ви се наложи, предупреждават съдебните изпълнители. Затова и напоследък роднините и приятелите на кандидатите за кредит са станали много предпазливи. Понякога дори сестра отказвала да стане гарант на брат си. Съдебните изпълнители пък се опитват да дават съвети на длъжниците - например, че могат да внесат част от сумата и да разсрочат дълга си на месечни вноски.

Източник: в. "Стандарт"

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Това е Ицо Бозавия, който загина при инцидента с Кирил Петков и ж...
Борисов с въпрос към правителството на Кирил Петков
Лоши новини за любителите на лова, таксите скачат двойно
Първи коментар на Кирил Петков след катастрофата
От МВР посочиха причините, довели до катастрофата с автомобила на...
Бойко Борисов: Омразата, която се насади в последните години вече...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).