Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Тук е живял пловдивският елит
Автор: Екип Plovdiv24.bg 21:15 / 01.06.2018Коментари ()21919
Пловдивска обществена телевизия днес ни предлага една виртуална разходка по "Христо Г. Данов“. Дългата стотина метра улица продължава да излъчва аристократичен дух въпреки поовехтелия си вид. Всяка сграда е уникална не само с фасадата си. Визитна картичка на всяка от тях са терасите – малки или големи, скрити или не, с различна форма и парапет.

Макар че е с прекрасна локация – пресечка на главната пешеходна улица на Пловдив, улица "Христо Г- Данов“, наричана някога "Фердинанд“, а в по-ново време - "Заимов“, остава встрани от туристопотока. Там се намират някои от образците на световната архитектура. Такава е "Къщата с нимфите“ на № 17.

Днес сградата е загубила лъскавия си вид, но дори през олющената мазилка прозира великолепието й. Цялостната фасадна композиция откъм улицата наистина е уникална – няма друга подобна в Пловдив. Първият етаж е разчленен от пиластри, върху които е разположен барелеф на женска фигура с цветя в ръце, заради което я наричат "Къщата с нимфите“. Дограмите и терасите също са интересни, защото не следват правилна геометрия, а правят интересни дъги. Италианката Емилия Събева, архитект и художник, сама е проектирала къщата.

"Проектирана е от арх. Събева, освен че е жена архитект, не са много българските жени архитекти по това време, което само по себе си е доста интересно. Тя е живяла в Италия доколкото знаем и при връщането й в града е силно повлияна от това, което е виждала там. Иначе е преправяна. Има доста класически мотиви, най-различни неща могат да бъдат видени от различни периоди", разказва архитект Веселин Алексиев.

В къщата се влиза през характерния за времето си проход. На тавана има орнаменти, част от които са запазили дори автентичния си цвят. Красиви извити стълби с парапет от ковано желязо от двете страни на безистена водят към жилищната част. В началото на 2017-а избухна пожар и бе засегнат първия етаж. Архитектите смятат, че горялата част може да бъде възстановена, стига да има желание.

"Отдолу има избено помещение. В едно от тях има кладенец, което е интересно за тези избени помещения. И което е интересно за тези избени помещения, че едната сграда, която е съседната, влиза малко в избените помещения на нашата сграда", обясни архитект Владимир Колев: 

Строежът на къщата е започнал през 1910-1911 г. и е продължил до около 1920-а, но няма архитектурни доказателства. Преустройване е многократно през годините. Съпругът на арх. Събева – д-р Атанас Събев, тук е открил първото частно търговско училище "Евлоги Георгиев“, или малката търговска гимназия, както са я наричали.

С какво ви провокира тази сграда?

"Провокира ни с богатата си орнаментика и интересна история. Натъкнахме се на интересни открития в основите - едната част от сградата ляга върху скала, другата част е върху насип, така че имаме две смесени конструкции, които не си личат отвън. Има богати детайли откъм улицата, с женски фигури и орнаменти от стил арт деко", каза архитект Петър Белев:.

Днес сградата има немалко конструктивни проблеми – все пак става дума за 100-годишна къща! Въпрос на чест за Пловдив е да я възстанови в автентичния й вид. В противен случай рискуваме да загубим завинаги още едно бижу от богатата архитектурна съкровищница на града.

Преди 100 и повече години на ул. "Христо Г. Данов“ е живял пловдивският елит. Някогашните архитекти, черпили с пълни шепи от богатия европейски пример, са пренесли на родна земя видяното и наученото в чужбина. Олющените къщи свидетелстват за славата на отминалото време. Малобройните все още съвременни здания запазват стилистиката на епохата и я допълват. В същото време, чисто визуално, са в пълен контраст.



Още по темата: общо новини по темата: 7
16.02.2020 »
24.04.2018 »
19.04.2018 »
17.04.2018 »
11.04.2018 »
07.04.2018 »
предишна страница [ 1/2 ] следващата страница

Още новини от Новини от Пловдив:

https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Tuk-e-zhivyal-plovdivskiyat-elit-794380
Copyright © Plovdiv24.bg. Всички права запазени.