Днес от 18 часа ветераните на Локомотив Пловдив ще посрещнат тези на Динамо Москва в приятелски мач. Гостуването на клуб от такъв калибър е събитие за футболен Пловдив, още повече и съчетано с възможността да видим отново на терен дългогодишни наши любимци от "Локомотив". Ето защо, използваме случая да призовем привържениците да дойдат на Лаута, обявиха от фенклуба на черно-белите.
Ето какво още се казва в материала, поместен в официалния сайт на Фенклуб Локомотив Пловдив:Вземаме повод от днешния мач, за да направим една вълнуваща "екскурзия" във времето. По-точно, искаме да разкажем за историческите връзки между "Локомотив" и "Динамо". Тези контакти носят особено обаяние, преплитайки фигурите на няколко легендарни личности, както и са скрепени в знаменити събития.
Започваме с 16 септември 1984 г. На този ден 55 000 пловдивчани препълнили Градския стадион, за да засвидетелстват обичта си към
Христо Бонев – оттеглящ се от активна състезателна кариера. Този бенефис бил невиждан дотогава: плеяда футболни звезди уважили рекордьора по участия и голове за националния отбор, сред тях включително двама световни шампиони – Волфганг Оверат от ФРГ и капитанът на английския национален отбор от 1966 г., Боби Мур.
Макар и не на терена, заради възрастта си и здравословното състояние, но в Пловдив се откроявало и друго голямо име – Лев Яшин. Значимостта му е такава, че изглежда излишно неговото представяне. И все пак, поне накратко: играе за московския "Динамо" от 1949 г. до 1971 г., състезавайки се само за този клуб. Със "сините" става пет пъти шампион и три пъти носител на Купата.
С националния отбор на СССР е олимпийски шампион (1956 г.), европейски шампион (1960 г.) и европейски вицешампион (1964 г.). През 1963 г. печели Златната топка – единственият и досега вратар с това отличие.
Прозвищата му са "Черния паяк" и "Черната пантера" (заради цвета на екипа, но и заради акробатичните спасявания). Наричан е също "Убиеца на дузпи", защото през цялата си кариера е спасил около 150 дузпи – рекорд за професионален вратар.
През 1993 г. в негова чест ФИФА учредява наградата "Лев Яшин", връчвана на най-добрия вратар на Световните първенства. През 2000 г. ФИФА провежда анкета за най-добрите играчи на ХХ век. Лев Яшин намира място в идеалния отбор на столетието, като е обявен за вратар № 1 на ХХ век.
Именно той, легендата на "Динамо" Москва и руския футбол, дал на 16 септември 1984 г. началния удар по топката – уважавайки по такъв начин прощалния мач на
Христо Бонев, легенда на "Локомотив" Пловдив и българския футбол.
Ала наред с уважението към
Христо Бонев, през 1984 г. Лев Яшин връщал жест. Защото на своя прощален мач, игран на 27 май 1971 г. между сборен отбор на света и СССР, той отправил покана към двама българи. Единият от тях бил
Христо Бонев, който дори излязъл като титуляр пред 100-те хиляди зрители в Москва.
Такъв е единият исторически досег между "Локомотив" Пловдив и "Динамо" Москва – събрал две от най-големите футболни легенди на България и Русия.
Ала историята знае и друг контакт между тези два клуба.
Той отвежда още по-назад във времето и е не по-малко вълнуващ.