По шивашките предприятия пък хората масово се викат на работа в събота и неделя. Това не се вписва никъде и им се плаща на ръка. Така не се отчита извънреден труд и се пести от допълнителните пари за него.
"В кризата има места, на които нивата на плащане са паднали до 86-100 лева месечно, каза вчера Димитър Табаков от Сърница", където 160 шивачки стачкуват 3-а седмица. Белгийските собственици на предприятието оправдавали ниските заплати с това, че жените не изпълняват нормите. Разценките обаче не са променяни от 15 г. Работничките са получили заплата последно за февруари. Договореният от синдикатите график за плащания до ноември не може да влезе в сила, защото собствениците са в чужбина и няма кой да го подпише. Чака се отговор по факса от офиса зад граница.
"Често имаме сигнали за принудителен неплатен отпуск, но обикновено работниците започват да се жалват чак след напускане", каза шефът на Областната инспекция по труда Атанас Чернаев. При проверките на място пък служителите декларирали записаното в договора, а не реалното.
"Миналата събота в опит да се скрие липса на трудов договор в ресторант жена вписала във формуляра чуждо име, но измамата й била осуетено от инспекторите. Работодателите наговарят хората си какво да говорят пред нашите служители и никой не се оплаква по обектите, страхуват се за хляба", обобщи Чернаев.
От местното поделение на НОИ казаха, че нямат данни за криене на осигуровки и работят по официалната документация на фирмите.
Източник: в. "24 часа"