Знаете ли какво е "мармароз“?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:30 / 10.03.2019
7409
Знаете ли какво е "мармароз“? А "хамкане“? А откъде идва поговорката "От първия път невинаги се получава“!? Ще научите любопитните отговори, ако станете част от празника, на който българската, руската и арменската общност ни канят днес заедно на Сирни Заговезни. Арменците наричат деня Пун Парегентан, а руснаците Масленица.

В ранния следобед днес кукери с атрактивни маски ще минат по Главната в Пловдив, за да прогонят злите сили. Този обичай по нашите земи води началото си от траките, които заедно с празниците, посветени на бога на виното Динонисий, отбелязвали и отминаването на зимата и  посрещането на земеделската нова година, с надежда тя да е по-богата и плодородна.

Масленица  е един от най-веселите старинни руски народни празници, който символизира сбогуването със зимата и тържественото посрещане на пролетта. Смята се, че той води началото си от славянските племена, които прославяли своя бог на плодородието Велес. В древността руснаците го наричали и "Комоедица“ от "ком“ - името на мечките, които първи "подушвали“ пристигането на пролетта.

Неизменна част от руската "Масленица“ са вкусните "блини“ – символ на Слънцето. В наши дни се счита за голям късмет, ако туристите попаднат случайно на честването на този руски празник, а една от най-големите атракции за всички е ритуалът с паленето на сламена кукла. Огънят се прескача за сила и здраве, както повелява и българският обичай.

Пун Парегентан се свързва и със 7 морални човешки ценности. Арменската символиката на празника ни води в Райската градина и разказва за безгрижния живот на Адам и Ева. Арменският народ отбелязва този ден с пищни празненства и изобилни трапези. Всички си ходят на гости, организират се улични карнавали. Специално за деня се приготвят ориз със сушени плодове и много масло, традиционни таханови хлебчета и гевречета със сусам и мед.

Съвместното честване на празника от трите общности в Пловдив се организира от НЧ "Захари Стоянов-1984“ и Фондация "Заедно“. Събитието е част от проекта "Да посрещнем пролетта заедно“, който се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е включен в културния календар на града през 2019 г. Проектът е и послание към различните поколения за съхраняване на народните традиции и опазване на мултикултурния облик на Пловдив. Празникът ще започне от 15.00 часа днес на откритата сцена "Ядрото“ в "Капана“, със специалното участие на кукерите от фолклорен ансамбъл “Слав Бойкин" към Народно читалище “Кирил и Методий" в Раковски. Ансамбълът е един от малкото в България, който пази  вековната традиция на кукерските игри.

Виж коментарите (0)

Още по темата (968):
12.01.2025 Днешната дата завинаги ще остане в историята на Пловдив
19.12.2024 Тервел Борисов от ИТН влиза в Контролния съвет на "Пловдив 2019"
05.12.2024 В Пловдив раздават 1 700 000 лева
04.10.2024 Посегнаха на любимото място на туристите в Пловдив
09.09.2024 Кирил Велчев: Бюджетът за титлата "Пловдив ЕСК 2019" е най-голямата публична инвестиция за култура
05.09.2024 Пловдив празнува 10 години Европейска столица на културата
Още новини от Новини от Пловдив:
Римска митница на Източната порта в Пловдив
Опасната борова процесионка превзема райони край Пловдив
Пловдивска пекарна попадна в черния списък на НАП
Петима задържани при спецакции срещу наркоразпространението в Пло...
Сигнал: През това кръстовище се минава на магия
С ограждения затварят Гребната база, достъп ще имат малцина


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).