ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Читателски
Жестоката реалност в пловдивска болница: Лекарите преценявали на око лечението на COVID-19
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:20 / 11.10.2020Коментари (26)33962
© Plovdiv24.bg
Пепа Деведжиева - лидера на КОД сподели след настаняването на нейни близки в МБАЛ "Свети Мина" мнението си за болницата и как се справя институцията в условията на пандемия. Plovdiv24.bg публикува текста без редакторска намеса: 

"В COVID отделението на МБАЛ "Св. Мина“ няма елементарна апаратура и  лекарите преценяват на око резултата от терапията, която прилагат.  Сега разбирам защо медиците от тази болница в началото на епидемията не искаха там да има отделение за лечение на болни с коронавирус. Те са знаели, че условия няма, и са били прави.

Сблъсках се със ситуацията в болницата, когато преди дни там бяха настанени моите леля и калеко с тази диагноза. Ако пациент постъпи там с ниво на кислорода в кръвта под 90, се оказва, че няма нужната апаратура, за да му се помогне. Ако се наложи да бъде интубиран, той трябва да бъде транспортиран другаде. Няма дори маски за подаване на кислород, това се прави през едни тръбички, които влизат в носа, няма ехограф, за да се проследи какво се случва с белите дробове. Попитах един лекар как преценяват какво става с пациентите и как решават колко кислород да подават и той ми отговори: "На око.“  Няма дори анестезиолог в това отделение.

Не споменавам имената на лекарите, защото те вероятно са истински професионалисти, но нямат необходимата техника. 21 век е, как е възможно да се лекува по този начин, и то едно опасно и доста непознато за медицината заболяване? Наложи се да преместя моите близки в друга болница и искам да предупредя хората какво ги чака,  ако бъдат изпратени в МБАЛ "Св. Мина“.

Лекарите от тази болница отказваха там да бъде разкрито отделение за коронавирус, защото са били наясно със ситуацията, но от Общинския и Областния кризисен щаб настояха и това се случи. Разбирам обществената потребност в голям град като Пловдив да има много отделения, но хората очакват във всички тях да получат адекватна медицинска помощ, а това не е така.

Болниците са търговски дружества и трябва да реализират печалба, но когато в условия на епидемия срещу това стоят човешки животи, е нехуманно и  аморално."


Още по темата: общо новини по темата: 17028
09.05.2024 »
09.05.2024 »
08.05.2024 »
06.05.2024 »
09.04.2024 »
09.04.2024 »
предишна страница [ 1/2838 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Показва коментари на Valia Yankova
премахни филтъра

-1
 
 
Няма как да знаете, като пациенти(защото не сте лекари), че тежестта на състоянието на един пациент може да се определи дори само от това дали е в състояние да отиде до тоалетната на етажа или до прозорец, за да погледне навън! По медицински го наричаме "Задух при усилия над обичайните/при минимално физическо усилие/задух в покой" и често е достатъчен критерий за оценка на тежестта на състоянието. В началните години при обучението по медицина ни учат, че пътят към диагнозата е следният: -История на заболяването(получава се при разпит на болния и/или близките) - Оглед на болния - много от диагнозите са "изписани" върху болния - Преглед - опипване с ръце, слушане на слушалка. На такъв етап обикновено един лекар с над 5 години активен стаж обикно може да се ориентира много добре в диагнозата. Т.нар. параклинични и инструменти изследвания (кръвни показатели, рентгенови снимки, ехография и т.н.) служат само за потвърждаване на съмненията за диагноза или ако има колебания между няколко, тогава те ни помагат да стесним кръга, както и да уточним стадия на заболяването. Като не сте съгласни с подхода на даден лекар, не се преглеждайте при него! Залети сте с информация от интернет и много от пациентите влизат в лекарски кабинет с готова(по своя преценка) диагноза..... Има си го ясно казано дори в наредба: Чл. 12. (1) (Предишен текст на чл. 12 - ДВ, бр. 85 от 2013 г.) Лекарят може да откаже лечението и консултацията, когато е убеден, че между него и пациента липсва необходимото доверие или липсват условия за изпълнението на неговите професионални права и задължения. Това не се отнася до задълженията му да окаже медицинска помощ при спешни случаи. (2) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2013 г.) Лекарят има право да откаже преглед, консултация и лечение, когато има пряка заплаха за здравето и живота му.
+3
 
 
Да знаем това, без да се обиждат медиците, често ми се е случвало да правят диагноза с поглед, фърляне на боб.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Новини от Пловдив:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Тежко ПТП с жертви на бул. "Руски" в Пловдив
Бюджет 2024
Космическа надпревара
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: