© | Нов железопътен ринг ще свързва в радиус от 50 км селищата около Пловдив и индустриалните зони в общините "Марица", Раковски и Куклен. По този начин ще се осигури връзка между местата, в които живеят над 115 хиляди жители на областта, и местоработата им. Това обясни зам.-кметът на община "Марица" Стефан Цанков на провелия се дискусионен форум "Недвижими имоти - строителство, услуги и проблеми на пазарната среда", организиран от Национално сдружение Недвижими имоти в рамките на 69-ия международен есенен технически панаир.
Идеята за жп ринга на управата на "Марица". Проучванията на инициаторите на изграждането на жп връзката установили, че Оперативна програма "Транспорт" би могла да финансира проекта. Единственият възможен бенефициент на средствата от него обаче е Национална компания "Железопътна инфраструктура".
"В момента водим разговори с ръководството на НКЖИ за целесъобразността на ринга", каза Цанков. Той увери, че общините ще подпомогнат железопътната компания с цялостна разработка на проекта.
Седем общини - Пловдив, Първомай, Асеновград, Куклен, "Марица" и "Родопи", вече са подписали споразумение. Очаква община Раковски да се присъедини към идейния проект, за да гарантира регулярен транспорт на работещите в индустриалната зона край с. Стряма.
"Предприятията в зоните се нуждаят от 115 000 работници и срещат трудности в набирането им. В същото време в общините около Пловдив безработицата е по-висока от средната за страната", заяви Цанков.
Той посочи, че новият ринг ще направи възможно превозването на работниците от местоживеенето до местоработата им в рамките на 1 час. Освен това той ще улесни и инвеститорите в превоза на товари.
Той смята, че жп рингът може да е напълно завършен през 2020 г. Строителството е планирано да започне в средата на 2016 г.
Стартирало е изграждането на интермодален терминал в с. Златитрап - обект с национално значение, който очаквам да увеличи инвестиционната инициатива на бизнеса, каза главният архитект на община Родопи Атанас Недевски. Той направи втората презентация по време на форума, в която представи възможностите за вложения в строителството на територията на администрацията. Над 33 хиляди са жителите там по официална регистрация, които през топлите месеци стават 133 хиляди, защото значителна част от пловдивчани почиват в Родопската яка.
"При нас масово се строи, въпреки кризата, издали сме 470 строителни разрешения, от които над 400 са за жилища", посочи арх. Недевски.
Дори рестрикциите на новото законодателство не отказват хората, които масово сменят предназначението на земеделските земи. Той увери членовете на Националното сдружение за недвижими имоти, че в "Родопи" имат много работа, но ги предупреди, че имат сериозен конкурент в лицето на частните съдебни изпълнители. Намесата ви в тези сделки е изключително необходима, защото имоти се продават на безценица, подчерта главният архитект. Идеята му намери подкрепа в ръководството на сдружението.
"Бихме могли да създадем контакт с частните съдебни изпълнители и да бъдем много полезни на общините", заяви председателят на УС на Национално сдружение Недвижими имоти Иван Велков. |