Ръст на новородените отчетоха в УМБАЛ "Свети Георги"

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (8)
11:56 / 21.01.2017
16240
2100 деца са се родили в Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ "Свети Георги" през 2016 г. Това отчитат в Деня на родилната помощ - 21 януари, началникът на клиниката доц. д-р Екатерина Учикова и завеждащата Родилно отделение към клиниката проф. д-р Елена Димитракова.

Те припомниха, че в предходната 2015 г. са се родили 2094 деца. Прирастът не е значителен, но радостен е и фактът, че не се наблюдава спад, уточниха лекарите. През миналата година броят на родените в АГ клиниката момчета надвишава този на момичетата. Тенденцията очевидно продължава и през настоящата 2017-а година - на самия 1 януари са се родили 5 момченца и 1 момиченце.

През 2016 г. е голям и броят на родените близнаци - 25 двойки са дошли на бял свят в УМБАЛ "Свети Георги". Като тенденция се наблюдава и намаляването на броя на родилките от малцинствата, както и на съвсем невръстните майки на 12-13 години. Най-младите майки в АГ клиниката през миналата година са били 15 - 16-годишни. В контекста на случващото се в цялата страна, още по-ясно си даваме сметка за важността на Центъра за семейно планиране на УМБАЛ "Свети Георги", споделиха доц. Учикова и проф. Димитракова.

Центърът разполага с два акушеро-гинекологични кабинета, 4 болнични стаи и една конферентна зала. С младежите, потърсили помощ и съвет работят квалифицирани специалисти от УМБАЛ "Свети Георги". В екипа участват четирима лекари - акушер-гинеколози - доц. д-р Екатерина Учикова, проф. д-р Елена Димитракова, д-р Мария Василева и д-р Георги Амалиев; три акушерки - Дора Мрянова, Милена Сандева и Петя Запрянова; както и психологът Златина Милчева.

Създаването на центъра е резултат от успешното изпълнение на проект БГ 07-75 "Създаване на център за семейно планиране и превенция на репродуктивното здраве в детско-юношеска възраст 10-19 години", по Програма BG 07 "Инициативи за обществено здраве". Бюджетът на проекта бе 357 282 лв., като цялата сума бе осигурена безвъзмездно от чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2009 - 2014 г.

Разработването на проекта е продиктувано от желанието да се търсят начини за преодоляване на един съвременен медико-социален проблем - явлението "Деца раждат деца". 

Статистиката от 2014 г. показва, че тогава 836 непълнолетни момичета са станали майки, като 24 от тях са били под 14-годишна възраст. Наблюдава се и тенденция към нарастване на честотата на абортите и на ражданията сред юношите. Това води и до зачестяване на случаите на недоносени деца с вродени аномалии. В същото време в България около 15-20% от двойките са с репродуктивни проблеми, като една от основните причини за това са полово-предаваните заболявания.

Младежите, с които са се срещали лекари, акушерки и психолози, са преминали обучение за предпазване от нежелана бременност, като са им обяснени и възможностите за планиране на зачатието, за намаляване на честотата на абортите и ражданията в детско-юношеска възраст. В беседите и срещите основен акцент е поставян върху превенцията на сексуалнотрансмисивните инфекции и намаляването на репродуктивните неуспехи, извършена е прецизна диагностика на заболяванията, водещи до репродуктивни проблеми.


Виж коментарите (8)
Още новини от Новини от Пловдив:
Положението в кв. "Капана" е изпуснато, ред е на Главната?
Хлапетии на колела с бясна скорост минават на червено, вбесиха шо...
Областният управител на Пловдив каза кога разширяват най-натоваре...
Архитектурният шедьовър на Родопите, в който може да видите лика ...
Предлагат 1600 лева заплата за юрисконсулт в община Пловдив с три...
Пловдивчани извиха огромни опашки за върбови клонки


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).