Предупреждение от гастроентерологията на голяма болница в Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:08 / 10.02.2023
13289
Увеличават се случаите на проблеми с гастроинтестиналния тракт (ГИТ) вследствие на безконтролен прием на медикаменти, каза началникът на Отделението по гастроентерология в УМБАЛ "Пловдив“ д-р Цветка Лахтариева. Нарастването започнало след третата вълна на COVID пандемията, но продължава и към момента, тъй като хората се научиха да приемат понякога и твърде голям брой различни групи медикаменти, както и в дози, които са опасни.

Оказа се, че интересът към лекарствата е голям, а представите за свойствата и възможностите им са нереалистични, посочи тя. Според нея много хора живеят със заблудата, че колкото и препарати да приемат, след това ще вземат хепатопротектор, който изтрива ефектите на другите медикаменти като с магическа пръчица. Същият митологичен образ се придава и на хранителните добавки, за които доста пациенти мислят, че са решение и на някои житейски проблеми.

Много млади хора, които поддържат форма във фитнесите, се предоверяват и купуват от продуктите за трупане на мускулна маса, които се предлагат там, наивно вярвайки, че са безвредни.

Значителна група пациенти са и онези, които прекаляват с витамините. Те изобщо не се съобразяват с допустимите граници на дневен прием, защото всеки витамин във високи дози може да предизвика странични ефекти. Прекаляването, дори с витамини, например с витамин С, може да предизвика коремни болки, диария, стомашно-чревни разстройства, промени в съсирването.

Пациентите, които постъпват за лечение в отделението най-често са с кървене от стомаха, дебелото и тънкото черво, хранопровода, с токсичен хепатит с изява на жълтеница, посочи д-р Лахтариева. Друг обезпокоителен симптом е зачестилата изява на псевдомембранозен колит, който от рядка диагноза, се превърна в често срещано заболяване. Възникването му е директно свързано с прима на антибиотици за дълъг период от време, и по-специално на широкоспектърни“, каза д-р Лахтариева. За радост, заболяването е лечимо, но при запуснати случаи или увредено общо състояние може да се окаже дори фатално.

Лечението на всички тези заболявания продължава около 10 дни, като обикновено започва в стационара, а след това продължава в домашни условия. На пациентите освен медикаменти се назначава и диета, която играе важна роля във възстановяването на здравето.

Най-важното е обаче да се спре приемът на лекарства и хранителни добавки без лекарско предписание, за да не се получават рецидиви, каза д-р Лахтариева.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Строителен предприемач: Новите такси ще доведат до увеличение на ...
Млада шофьорка, причинила смъртта на възрастна жена, се изправя п...
Тъжна вест! Почина легендарният пловдивски футболист Николай Прам...
Безразсъдни младежи се покатериха на покрива на мол в Пловдив
Родители от Пловдив: Да напуснем работа ли?
Глобиха с по 50 лева двама пловдивчани за изхвърляне на нерегламе...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).