Най-сетне се намери място за пловдивските утайки, които след затварянето на депото в Катуница през август миналата година се складират на аварийни полета край пречиствателната станция. Това съобщиха на съвместна пресконференция областният управител Иван Тотев и изп. директор на ВиК Валентин Василев, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
За изхода от кризата, сполетяла Пловдив са помогнали и така одумваните покрай софийския боклук, екоминистърката Нона Караджова и заместничката и Евдокия Манева. Междуведомствен експертен съвет вчера е решил, остатъчния продукт от фекалиите на Пловдив да бъде използван за рекултивацията на "Еко Медет" край Пирдоп. Общинарите от Пирдоп били несъгласни, искали финасови компенсации, плашили и с протести, но в крайна сметка решението било взето.
"Не се знае кой, кога, от коя страна на бариерата може да се окаже", направи аналогия Тотев между пловдивските утайки и софийския боклук.
Директорът Василев отправил допитване до екозавода за преработка на отпадъчния продукт там, но се оказало, че внедрената технология не го позволява. Би могло да се разработи, но относно цените засега официален отговор няма, неофициално се говорило за над 30-47 лв за тон. 30 лв за тон ще струва транспортът. Депонирането ще е безплатно, защото ще е за сметка на концесионерите на мините, които работят по проект на Министерството на икономиката.
"В момента там е пустиня, за да се запълни, използват земна маса, но тя струва пари, а и нанася щети там, откъдето я изкопават", обясни Василев.
15 хил. тона биомаса ще бъдат вложени по този проект. Пловдив и съседните общини произвеждат по 100 тона дневно. Тъй като технологията ще намира все по-голямо приложение при рекултивацията на терени, пловдивските утайки ще намират приложение там. Усилията са насочени към преработка на място в пречиствателната станция, след което да се използват за директно наторяване в земеделието.